Yatırım yapmaya başla!

Fitch’in Türkiye Değerlendirmesi Öncesi Dolarda Düşüş Devam Eder mi?

Fitch’in Türkiye Değerlendirmesi Öncesi Dolarda Düşüş Devam Eder mi?

Yurt dışı ve yurt içi piyasalar, bu işlem haftasında oldukça hareketli dakikalar yaşıyorlar. Piyasalarda yaşanan dalgalanmaların temel nedeni; haftanın başlangıcından bu yana açıklanan karışık veriler, FED tutanakları ve Fitch’in Türkiye kredi notu değerlendirmesi. Yaşanan tüm bu gelişmeler, Dolar/TL’nin bu haftaki seyrini belirliyor. Ancak beklentilerin tersine oldukça sert düşüşler yaşanan Dolar/TL paritesindeki etkili faktörleri yakından incelemekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Öncelikli olarak yurt içi ve yurt dışı etmenleri birlikte irdeleyelim:

Yurt İçi Piyasalarda Hangi Gelişmeler Yaşandı?

Yurt İçi Piyasalarda Hangi Gelişmeler Yaşandı?Veri akışlarının yoğun olduğu bu işlem haftasına gelmeden önce 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yurt içi piyasalarda başlayan hareketliliği kısaca hatırlayalım. Türkiye tarihinin en uzun gecelerinden biri olarak kabul edilen 15 Temmuz sonrası, yurt içi piyasalar adeta temelinden sarsılmıştı. Darbe girişiminin ardından başlayan işlem haftasında Dolar/TL 3,06 seviyesine kadar tırmanmış ve yeni bir rekora mı gidiliyor sorusunu akıllara getirmişti. İlerleyen günlerde ise TCMB’nin Temmuz toplantısında alınan 25 baz puanlık indirim kararı dolarda görülen dalgalanmaların sürmesine neden olmuştu. Darbe ve TCMB süreçlerinin Dolar/TL üzerindeki etkilerini buradan inceleyebilirsiniz. Bir sonraki işlem haftasında ise Dolar/TL, tarihi rekorunu kırarak yatırımcılarını bir hayli sevindirmişti. Bilindiği üzere darbe girişimi sürecinin ardından yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Türkiye’de, 3 aylık OHAL kararı alınmıştı. OHAL kararı sonrası yaşanan belirsizlik ortamının giderek tırmanması Dolar/TL piyasasını hareketlendirmiş ve tarihi rekor 3,09 kırılmıştı. OHAL sürecinin Dolar/TL üzerindeki etkilerini detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Bu işlem haftasına bakıldığında ise yurt içi piyasalarda önemli gelişmeler yaşandı. Piyasaların dikkatle izlediği en önemli gelişme; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mayıs ayına ilişkin işsizlik verisiydi. Haftanın ilk işlem gününde açıklanan veriler, ekonomistlerin beklentilerinden iyi gelmişti. Kısaca hatırlayacak olursak; Türkiye’de işsizlik oranı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 puan artmış ve yüzde 9,4 seviyesine tırmanmıştı. İşsizlik sayısı ise yine aynı dönemde 106 bin kişi artarak, 2 milyon 895 bin kişi düzeyine tırmanmıştı. Ekonomistlerin beklentilerinden daha iyi gelen verilerin ardından Dolar/TL haftaya 2,96 seviyesinden başlangıç gerçekleştirmişti.

Yurt Dışı Piyasalarda Neler Yaşandı?

Yurt Dışı Piyasalarda Neler Yaşandı?Yurt dışı piyasalarda ise yurt içi piyasalara göre çok daha hareketli dakikalar yaşandı. Haftanın ikinci işlem gününde yurt dışı piyasaların odaklandığı gelişme; ABD’de açıklanan Temmuz ayına ilişkin TÜFE verileriydi. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde, TÜFE Temmuz’da aylık bazda değişkenlik göstermedi ancak yıllık bazda yüzde 0,8 oranında tırmandı. Böylelikle TÜFE, 5 ay içerisinde ilk defa yükseliş gösteremedi. Ekonomistlerin beklentilerinin aksine negatif yönde açıklanan veriler, doların küresel çapta değer kayıpları yaşamasına neden oldu. ABD Temmuz ayı TÜFE verilerinin ardından haftanın ikinci işlem gününde Dolar/TL 2,91 seviyesinin altına kadar gerileyerek, yatırımcılarda büyük bir şaşkınlık yarattı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise hem küresel hem de yurt içi piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Temmuz ayına ilişkin toplantısının tutanaklarına odaklanmışlardı. Hatırlanacağı üzere FED’in Temmuz toplantısında, yılın tüm toplantılarında görüldüğü gibi faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutulmuştu. Haftanın dördüncü işlem gününde ise FED’in Temmuz ayı toplantısına ilişkin tutanaklar kamuoyuna açıklandı. Tutanaklar öncesi piyasalar FED yetkililerinden faiz artırımına ilişkin ipucu beklemekteydiler. Ancak tutanaklarda faiz artırımına ilişkin ipucu yerine, karışık sinyaller göze çarptı. Tutanaklardaki ifadelere göre FOMC üyeleri, faiz artırımı konusunda ayrışmalar yaşadılar. FED’in Temmuz ayı toplantısına ilişkin tutanakların detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Tutanaklar sonrası FED’in faiz artırımını önümüzdeki yıla erteleyeceği beklentisi giderek kuvvetlendi. Bu beklentiye paralel olarak küresel çapta zayıflamalar yaşayan dolar, giderek dibe çekildi. Haftanın dördüncü işlem gününde dolar, Türk lirası karşısında 2,92 seviyesine kadar geriledi.

Dolarda Gerilemeler Devam Eder mi?

Dolarda Gerilemeler Devam Eder mi?Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda kritik verilerin açıklandığı bu işlem haftasında yatırımcıların aklındaki en önemli soru yazımın başında da belirttiğim üzere; dolarda gerileme devam eder mi? Açıklanan verileri ve dolar üzerindeki etkilerini özet halinde inceledik. Şimdi dolar piyasasının önümüzdeki günlerde izleyeceği yol haritasıyla ilgili öngörülerde bulunmaya çalışalım. Bugünkü işlemlerde yurt dışı tarafından önemli bir hamle gelmeyecek. Ancak yurt içi tarafında uzun zamandır beklenen bir gelişme sonuçlanıyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye değerlendirmesini bugün akşam saatlerinde kamuoyuna açıklayacak. 15 Temmuz süreciyle sert dalgalanmaların görüldüğü Türkiye ekonomisinde, toparlanmaların başladığını hepimiz yakından görüyoruz. Bu durumda Fitch üyeleri, eğer ki adil bir tutum sergilerlerse Türkiye değerlendirmesini sabit tutma yoluna giderler. Fitch’in böyle bir hamle gerçekleştirmesi durumunda ise Türk lirası desteklenmiş olur. Yani hafta başından bu yana açıklanan verilerin etkisiyle sert düşüşler yaşayan Dolar/TL, ilerleyen günlerde 2,90 seviyesinin altına kadar gerileyebilir.

Böylelikle Dolar/TL yatırımcılarının Fitch değerlendirmesini dikkatle takip etmelerini öneriyorum. Ancak Fitch’in adil olmayan bir tutumla negatif yönlü Türkiye değerlendirmesi yapması halinde Dolar/TL yeniden 2,95 seviyesinin üzerini görebilir. Bu süreç içerisinde ise yatırımcılar, kısa vadeli kar satışları gerçekleştirebilirler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum