Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch: Türk Şirketlerinde Yüksek Enflasyon Baskısı Artacak

Türk şirketlerine yönelik risk uyarısı yapan kredi derecelendirme kuruluşu, daha fazla baskı yaratacak unsurları sıraladı.
Fitch: Türk Şirketlerinde Yüksek Enflasyon Baskısı Artacak
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk şirketlerinin sahip olduğu riskleri aktaran Şubat raporunu yayımladı. Açıklamada Türk lirasının önemli ölçüde zayıflaması, yüksek enflasyon, tüketici güveninin azalması ve bozulan makroekonomik durumun Türk şirketleri üzerindeki baskıyı artıracağı belirtildi.

Öte yandan çoğunun sabit para birimlerindeki sağlıklı nakit bakiyeleri nedeniyle güçlü içsel kredi özelliklerini korudukları ifade edildi. Şirketlerin çoğunun sağlam bağımsız metriklere ve geniş esnekliğe sahip birinci sınıf şirketler olduğunu belirten raporda, finansal olarak da güçlü olduklarının altı çizildi.

Borçları ile kazançları arasında uyumsuzluk olması sebebiyle; Ülker, Efes ve Rönesans en çok risk altında olan şirketler olarak sıralandı.

Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi hava yolu şirketleri ile Tüpraş gibi enerji şirketlerinin akaryakıt fiyatlarındaki artışın, Migros ve Ülker’in yüksek enflasyonun baskısı altında olduğu bildirildi.

Fitch Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürmüştü

11 Şubat güncellemesinde Türkiye’yi yüksek derecede spekülatif gören Fitch, uzun vadeli yabancı para temerrüt notunu ‘BB-‘den ‘B+’ya düşürmüş ve kredi görünümünü negatif olarak bırakmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu