Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Temerrüt için Uyardı: Rusya Borç Ödemeyebilir

Ukrayna’yı işgali nedeniyle sert uluslararası yaptırımlarla karşılaşan Rusya, Fitch Ratings’den bir darbe daha yedi. Detaylar aşağıda;
Fitch Temerrüt için Uyardı: Rusya Borç Ödemeyebilir
Yorum

Ukrayna işgali nedeniyle Rusya üzerindeki baskı artarken uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ülke için notunu daha da düşürdü. Geçen hafta S&P’nin ardından Moody’s ile birlikte Rusya’nın notunu çöp seviyesine düşüren Fitch, Rusya’nın kredi notunu ‘B’den ‘C’ye düşürdü.

Önceki revizyonunda Fitch Rusya’nın notunu ‘BBB’ seviyesinden ‘B’ seviyesine çekerek ülkenin not görünümünü negatif olarak belirlemişti. Yeni değerlendirmeyle Rusya’nın notu çöp bölgesine daha da indirildi.

Rusya’nın Borç Ödeme İstekliliği Daha da Zayıfladı

Rusya’nın notunu çöp bölgesinde daha da düşüren Fitch, borç temerrüdü konusunda uyarıda bulundu. Yaptırımlar ve ticaret kısıtlamaları borç ödeme isteğini baltaladığı için temerrüdün yakın olduğu yönünde yorum dikkat çekti.

Yaşanan gelişmeler, Rusya’nın devlet borcunu ödemeye istekliliğini daha da zayıflattı. Derecelendirme firması, potansiyel olarak belirli ülkelerdeki alacaklılar için yabancı para birimi borç ödemelerinin yerel para birimine çevrilmesini zorlayabilecek Cumhurbaşkanlığı kararnamesine işaret etti.

Fitch’e göre yaptırımların daha da artırılması ve enerji ticaretini sınırlayabilecek öneriler, Rusya’nın en azından devlet borç yükümlülüklerini seçici olarak ödememesini içeren bir politika yanıtı olasılığını artırıyor.

Rusya’ya Açıklanan Yaptırımların Arkası Kesilmiyor

24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon emri veren Rusya, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin yanında Güney Kore, Japonya, Avustralya gibi birçok ülkenin yaptırımıyla karşılaştı.

Rusya, küresel swift sisteminden çıkarılırken oligarklar ve siyasi isimler dahil birçok varlıklı Rus vatandaşına yaptırım uygulandı. Rusya Merkez Bankası’nın yanında Rus bankalarla ilişki kesildi.

Savaş ikinci haftasını doldurmak üzereyken ülkeler, yeni yaptırımlar açıklamaya devam ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden, dün akşam Rusya’dan petrol ve gaz ithalatını yasaklarken İngiltere de buna katıldı. Alınan bilgiler Rusya Ukrayna’ya saldırılarını sonlandırmadığı takdirde yeni yaptırımların yolda olduğunu gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu