Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Tahmini Korkuttu! Faiz Artışı Banka Kârlarını Vuracak

Fitch Ratings bugün yayımladığı raporda İngiltere'nin büyük bankalarının kârlılığında zayıflama beklediğine işaret etti. Detaylar haberin içerisinde;
Fitch Tahmini Korkuttu! Faiz Artışı Banka Kârlarını Vuracak
YAYINLANMA ZAMANI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yüksek faiz oranlarının bankaların kârlarını etkileyişine yönelik öngörülerini paylaştı. Fitch, İngiltere’nin büyük bankalarının 2023 yılının 3’üncü çeyreğinde yüksek faiz oranlarının desteğiyle güçlü kârlılık sağladığına işaret etti.

Yüksek faiz oranlarının gelirleri desteklemesiyle önde gelen Birleşik Krallık bankalarının kârlılığının 3Ç23’te güçlü kalmayı sürdürdüğü anımsatıldı.

Ancak faiz oranlarındaki artışın net faiz marjlarına (NIM’ler) sağladığı faydaların, mevduatlara yönelik güçlü rekabet sebebiyle zirveye ulaştığı ve artık düşmeye başladığı işeri sürüldü.

Raporda, belirsiz ekonomik görünüm ve yüksek faiz oranları dikkate alındığında kredi değer düşüklüğü masraflarının da yükseleceğinin altı çizildi.

Büyük bankalardaki sorunlu kredi oranlarının 3’üncü çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla önemli bir artış gösterdiğini bildiren Fitch, 3’üncü çeyrekte ortalamanın yüzde 2 olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Yüksek faiz oranlarının tüketicilerin kredi geri ödeme güçlerini etkilemesi sebebiyle, 2024’te sorunlu kredi oranlarının daha fazla kötüleşmesinin beklendiği paylaşıldı.

Parasal sıkılaşma sebebiyle sektör genelinde mevduat hacimlerinin düşeceği tahmininde bulunan Fitch Ratings, likiditenin sağlam kalacağına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın