Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Enflasyon Tahminini Yükselten Fitch İkinci Yarı için Resesyon Öngörüyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin enflasyon tahminini %20'ye çıkarırken, yılın ikinci yarısında ekonominin resesyona gireceğini belirtti.
Türkiye’nin Enflasyon Tahminini Yükselten Fitch İkinci Yarı için Resesyon Öngörüyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisindeki büyüme oranları ve enflasyonu hakkında yeni tahminlerini yayınladı. Global Ekonomik Görünüm adlı raporda, Türkiye’nin enflasyon tahminleri yükseltilirken, yılın ikinci yarısında resesyon görüleceği belirtildi. Ayrıca Dolar/TL paritesinin 6,2 seviyesinde istikrar kazanacağı öngörüldü.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bugün yayınladığı raporda, Türkiye’nin enflasyonunun bu yıl %20’ye çıkacağını bildirdi.

Kurum enflasyon tahminini 2019’da %10,8’den %15’e, 2020’de %9,5’ten %10’a yükselttiğini duyurdu. Dün açıklanan Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde, 2018 yılı için enflasyon tahmini %20,8 olarak belirtilmişti. Raporda enflasyonun yanında büyüme tahminlerine de yer verildi. Buna göre; Türkiye’nin 2018 yılı için büyüme beklentisi %3,8, 2019 yılı için %1,2 ve 2020 yılı için %3,9 olarak açıklandı.

ABD dolarının, Türk lirası karşısında 6,2 lira düzeyinde istikrar kazanması bekleniyor.

Dolar kuru bu sabah açılışı 6,23 liradan yaptı. Gün içerisinde çok fazla hareketlenme olmayan kur, saat 14:50 itibarıyla 6,2861’den işlem görüyor. Fitch Ratings raporunda, döviz kurlarındaki zayıflığın, yüksek net döviz açığı olan özel sektörü gereceği ve çeşitli kanallar yoluyla bankaları baskı altında bırakacağı bildirildi. Bu durumun kredi temin edilebilirliğinde azalmaya yol açacağı belirtilirken, yüksek enflasyonun satın alma gücünü azaltacağı ve güven etkilerinin özel tüketim ile yatırımı baltalayacağı ifade edildi.

Türk ekonomisinin 2018 yılının ikinci yarısında resesyonda olacağı öngörüldü.

Yüksek frekanslı verilerin bu çeyrek sonunda net bir yavaşlama gösterdiği, Temmuz – Ağustos anket verisinin 2018’in üçüncü çeyrekte daralmaya işaret ettiği belirtilirken, yıllık bazda etkilerin 2019 yılında daha net bir şekilde hissedileceği bildirildi.

Büyümenin söz konusu dönem boyunca trendin altında kalacağı ve Türk ekonomisinin ikinci yarıda resesyona girebileceği bildirildi. Kurumun yayınladığı raporda, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı geriliminin etkisiyle, dünya ekonomisinin de 2018 yılında %3,3’e gerileyeceği tahmin edildi. Fitch’in global ekonomi için büyüme tahminleri 2019’da %3,1, 2020 yılında %3 olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum