Yatırım yapmaya başla!

Fitch Ratings’in Türkiye Kredi Notu Hala BB, Görünüm Negatif

Fitch Ratings tarafından Türkiye’nin kredi notu değiştirilmedi. BB olarak tutulan notla görünümü negatif olarak teyit etti.
Fitch Ratings’in Türkiye Kredi Notu Hala BB, Görünüm Negatif

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunda bir değişiklik yapmadı ve notu BB olarak korudu. Görünümünü negatif olarak teyit etti. Bununla beraber Fitch’ten gelen açıklamada, kredi notu ile görünümünün zayıf dış finansmanı, büyük çaplı dış finansman ihtiyacını belirttiği, düşük seviyede seyreden uluslararası rezervleri, yüksek miktarda net dış borcu, yüksek enflasyonu, ekonomik volatiliteyi ve siyasi ile jeopolitik riskleri yansıttığı dile getirildi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan gelen bir diğer açıklama ise, “Türkiye’nin reytingi ve negatif not görünümünü, zayıf dış finansmanını, geniş dış açık finansman gereksinimini, düşük döviz rezervlerini, yüksek net dış borcunu, yüksek enflasyonunu, ekonomik oynaklık geçmişini ve politik ve jeopolitik risklerini yansıtıyor.” şeklinde.

Fitch tarafından yapılan açıklamada Türkiye ekonomisinin güçlü yanlarına da değinildi.

Fitch Tarafından Yapılan Açıklamada Türkiye Ekonomisinin Güçlü Yanlarına da DeğinildiDiğer bir yandan “Reyting, güçlü kamu finansmanı, geniş ve çeşitlilik taşıyan ekonomisi, canlı özel sektörü, kişi başına gayri safi milli gelir ve aynı gruptaki ülkelerin ortalamasını üzerinde olan insani kalkınma göstergeleri ile destekleniyor.” açıklaması da yine Fitch tarafından yapıldı.

Fitch Ratings, yaptığı açıklamada Türk lirasında geçen yıl meydana gelen değer kaybından sonra ekonominin uyum sağladığına vurgu yapıldı. Ardından, yeniden dengelenme ve istikrar yolunda cari açık tarafında sert bir düzeltmeye ihtiyaç duyulduğu belirtildi. “Ekonomik iyileşme görünümü, enflasyon, ekonomik politika uygulaması, bunun kamu finansmanı ve bankacılık sektörüne olan etkisi açısından dikkate değer belirsizlikler mevcut.” değerlendirmesi yapıldı.

Fitch, Türkiye ekonomisinin 2019 sonunda %1,1 seviyesinde daralacağını tahmin ediyor. Ekonominin 2020 yılında ise %3,1 büyüyerek yeniden canlanacağı bekleniyor.

Fitch Türkiye Ekonomisinin Daralacağını Tahmin EdiyorFitch tarafından son olarak 15 Aralık 2018’de bir değerlendirme yapılmıştı. Bu değerlendirmede Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde bir değişiklik yapılmamıştı. Fakat Fitch, 13 Temmuz 2018’de kredi notunu BB+’dan BB seviyesine indirmişti. Bu seviye ise Fitch değerlendirmesine göre yatırım yapılabilecek seviyenin iki seviye altında yer alıyor.

Bahsedilen seviye değerlendirilen ülkeler arasında Türkiye ile birlikte Brezilya, Sırbistan ve Makedonya bulunuyor. Diğer bir önemli kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s’e göre de tıpkı Fitch’te belirtildiği gibi Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 2 kat altında yer alıyor. Bununla birlikte S&P tarafından ise Türkiye’nin notu yatırım yapılabilir seviyenin 3 kat altında tutuluyor.

Son duruma göre Fitch’in kredi notu BB ve görünümü negatif, S&P’nin kredi notu B+ ve görünümü durağan iken, Moody’s’in kredi notu Ba3 ve görünümü yine negatif.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum