Yatırım yapmaya başla!

Fitch Ratings’e Göre Türkiye Ekonomisi Büyüme Konusunda Zorlanacak

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisini özellikle seçim sonrasında büyüme konusunda zorlu koşulların beklediğini bildirdi.
Fitch Ratings’e Göre Türkiye Ekonomisi Büyüme Konusunda Zorlanacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini ve büyüme durumlarını değerlendirdi. Kuruluşun analistleri tarafından yapılan değerlendirmeye göre; Türkiye ekonomisi önümüzdeki dönemlerde büyümeyi zorlayabilecek faktörlerle karşı karşıya. Özellikle seçim sonrasında bu durumun daha çok hissedileceği öngörülüyor.

Fitch’e göre; yüksek iç ve dış finansman maliyetleri Türkiye büyümesi üzerinde olumsuz etki yaratacak.

2019 yılında seçimle ilgili teşviklerin geri çekilmesiyle bu durumun daha net bir şekilde hissedileceği belirtilirken, zayıf para biriminin de büyümeyi zorlayacak faktörler arasında olduğu bildirildi.

Doların 5, Euro’nun 6 liraya yaklaşmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iki kez olmak üzere, toplamda 425 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdi. Merkez Bankası’nın faiz artışının, makroekonomik ve finansal istikrara yönelik acil risklerin azaltılmasına yardımcı olsa da bu durumun aynı zamanda büyümeyi baskı altında bıraktığı ifade edildi.

Fitch Ratings, geçtiğimiz hafta yayınladığı raporda Türkiye’nin yıl sonu büyüme tahminini %4,5 olarak açıklamıştı.

ABD’nin parasal sıkılaştırması, farklı küresel para politikaları ve potansiyel piyasa oynaklığının gelişmekte olan ülkeler için yılın ikinci yarısında karşılaşılacak en önemli zorluklar olduğu bildirildi. 2018 yılı için büyüme tahmini %4,5, 2019’da %3,6 ve 2020’de %4,8 olarak tahmin edildi.

Capital Economics de Türkiye’nin 2018 yılı için büyüme tahminlerini aşağı yönde revize etti.

Capital Economics, Türkiye için 2018 yılı büyüme tahminini %4’ten %3,5’e indirdi. Merkez Bankası’nın 7 Haziran toplantısında faiz artışı kararının çıkmasının ardından, kurum tarafından hazırlanan raporda Türkiye’deki politika yapıcılarının enflasyonu aşağı çekmeye olan bağlılıklarının tamamen değiştiğini söylemek için erken olduğu bildirilmişti.

Haftaya 4,73’ün üzerinde başlayan Dolar/TL 4,70’lerde seyrediyor.

Dolar ve Euro kurları seçim haftasına güçlü bir başlangıç yaptı, ancak sabah erken işlemlerde gerileme kaydetti. Merkez Bankası’nın faiz artışı hamlesi ile 4,45’lere kadar gerileyen dolar kuru, yurt içinde seçim belirsizliğinin sürmesi, yurt dışında ise doların güçlü seyrini devam ettirmesi ile 4,7749’a kadar yükseldi. Saat 16:16 itibarıyla dolar 4,7236, Euro 5,4808 ve sterlin 6,2548’den işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum