Yatırım yapmaya başla!

Fitch Ratings Türkiye’nin 2018 Büyüme Tahminini %4,5 Olarak Açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ve küresel ekonomi için büyüme tahminlerini açıkladı. Detaylar haberimizde...
Fitch Ratings Türkiye’nin 2018 Büyüme Tahminini %4,5 Olarak Açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için büyüme tahminlerini revize etti. Küresel Ekonomik Görünüm raporuna göre; Türkiye’nin 2018 yılı sonunda %4,5, 2019 sonunda %3,6 ve 2020 yılında %4,8 civarında büyümesinin beklendiği bildirildi. Mart ayında yayınlanan raporda ise Türkiye için 2018 büyüme tahmininin %4,1 olduğu açıklanmıştı.

Enflasyonun 2018 sonunda %11,8 seviyesinde geleceği bildirildi.

Son açıklanan rakamlara göre enflasyon Mayıs ayında %12,25 seviyesinde geldi. Analistlerin çoğu ve Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyondaki hızlanmanın devam edeceğini belirtti.

Fitch tarafından hazırlanan raporda ise; bu yıl sonunda %11,8, 2019’da %10,0 ve 2020’de %9,0 seviyesinde gerçekleşmesinin öngörüldüğü söylendi. Politika faiz oranının ise bu yıl sonunda %16,75, 2019 yılında %14,0 ve 2020 yılında %12,0 seviyesinde olmasının beklendiği ifade edildi.

Son dönemde döviz kurunda görülen baskının ve faiz artışlarının iç talep üzerinde olumsuz etki yarattığı bildirildi.

Yüksek yerel ve dış finansman maliyetlerinin, zayıf para biriminin, seçim sonrasında hükümetin sağladığı teşviklerin geri çekilmesinin büyümeyi yavaşlatacağı söylendi. Son dönemde dolardaki güçlü seyir Türk lirası, Meksika pezosu ve Malezya ringiti gibi para birimlerinin en fazla risk altında olan ülke paraları olduğunu gösterirken, sene başından bu yana dolar karşısında en güçlü duran ise Ukrayna grivnası oldu.

Raporda, küresel ekonomide politik ve ticari risklerin yükselmesine rağmen halen ekonominin gücünü koruduğu belirtildi.

Özel yatırımların artmasının, sıkılaşan istihdam piyasasının ve ABD’deki döngüsel mali gevşemeyi destekleyen para politikasının gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin büyümesine destek sağladığı bildirildi. Emtia fiyatlarındaki artışın gelişen ekonomilerdeki emtia üreticilerinin gelirlerini olumlu yönde etkilediği, Euro Bölgesi’nde popülist politikaların politik risk oluşturduğu ve bunun da bölgede gerilimi artırarak yatırımları olumsuz yönde etkileyebileceği belirtildi.

Euro Bölgesi için 2018 yılı büyüme tahmini %3,9, küresel ekonomi için %3,3 olarak açıklandı.

ABD’de enflasyonun tahminlerin üzerinde artış göstermesinin küresel ekonomik büyüme için son derece önemli olduğu ifade edilirken, işsizlik oranının da Mayıs ayında düşüş göstermesinin beklendiği belirtildi. Raporda küresel ekonomi için büyüme tahminlerinin sabit tutulduğu açıklandı.

Buna göre; 2018 yılı sonu için %3,3 ve 2019 yılı için %3,2 büyüme gerçekleşmesinin beklendiği duyuruldu. Son olarak petrol fiyatları için de tahminlere yer verilen raporda; bu yıl boyunca ham petrolün fiyatının varil başına 70 dolar, 2019’da ise 65 dolar seviyesinde olmasının beklendiği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum