Yatırım yapmaya başla!

Fitch: Geniş Çaplı Faiz İndirimine Rağmen Türk Lirası Durağan Seyrediyor

Fitch Ratings, Merkez Bankası’nın art arda yaptığı faiz indirimlerine, düşük enflasyon, cari dengelenme ve ekonomik toparlanmaya rağmen liranın durağan seyrettiğini belirtti.
Fitch: Geniş Çaplı Faiz İndirimine Rağmen Türk Lirası Durağan Seyrediyor

Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında aldığı faiz kararını açıkladı. Banka politika faizinde 75 baz puan indirim yaparak %11,25 seviyesine çekti. Böylelikle geçen yaz başlayan indirimlerin beşincisi gerçekleşmiş oldu.

İş dünyası alınan karardan memnun olurken, ekonomistler şaşırtıcı bir sonuç çıkmadığını ifade etti. Bu nedenle faiz indiriminin piyasalara etkisi sınırlı düzeyde oldu. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi.

Fitch Ratings, reel faizlerde geniş oranda yapılan faiz indirimlerinin Türkiye’nin not görünümünü baskıladığını belirtti.

Fitch Ratings Lira YorumuKuruluş analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, zayıf para politikasının ve yüklü faiz indiriminin Türkiye’nin “durağan” görünümdeki “BB-” kredi notu üzerindeki baskıyı devam ettirdiği açıklandı. Geçen yazdan bu yana Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapmasına ve makroekonomik göstergelerde iyileşme olmasına rağmen, Türk lirasının görece durağan seyrettiği ifade edildi.

Söz konusu iyileşme altında yer alan unsurları ise cari dengedeki toparlanma, ekonomideki iyileşme, enflasyonun düşmesi, küresel finansman koşullarındaki genişleme ve ABD yaptırımlarının ortadan kalkması olarak sıraladı.

Türkiye’nin jeopolitik şoklara karşı hassas olduğuna dikkat çekilen raporda, 2020 yılında dış finansman ihtiyacını 170 milyar $ olduğu belirtildi. Bu yıl sonu için enflasyon tahminini %10 olarak açıklayan Fitch Ratings, Türk lirasının toparlanmasında enflasyon beklentilerinin olumlu etkisi olduğunu aktardı.

Faiz açıklamasıyla 5,83’e kadar gerileyen dolar, dün kapanışı 5,8569’dan yaptı.

17 Ocak Dolar KuruHaftanın son işlem gününe yatay bir başlangıç yapan dolar kuru sakin seyrini sürdürüyor. Saat 11:47’de 5,8659 liradan işlem görüyor. USD/TRY paritesi Cuma günü 5,84 – 5,86 arasında hareket etti. Şeker Yatırım analistleri tarafından yapılan değerlendirmede bir sonraki destek noktalarının 5,83 ve 5,8147 olduğu belirtildi.

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ve ekonomist Özlem Derici Şengül, piyasanın 75-100 baz puan arasında faiz indirimine hazır olduğunu, bu nedene dünkü kararın çok fazla etkisinin görülmediğini söyledi.

GCM Yatırım analistleri aşağı yön isteğinde 5,86 – 8,8440 – 5,8320 – 5,8185 seviyelerinin gündeme geleceğini belirtti. Stratejistlerin genel olarak beklentisi destekte 5,8440 – 5,8320 – 5,8185, dirençte 5,8600 – 5,8705 – 5,8825 şeklinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum