Paylaşım
in G+

Fitch Ratings’ten Türk Bankalarına Likidite Uyarısı


 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, piyasadaki oynaklık ve kur etkisiyle, bankaları döviz cinsinden likidite risklerine karşı uyardı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarına yönelik yaptığı değerlendirmede, bir süredir devam eden piyasa oynaklığı ve kurdaki zayıflığın artması sebebiyle, Türk bankalarının döviz cinsinden likidite risklerinin arttığını bildirdi. Yılın ilk yarı verilerine bakıldığında, Türk bankalarının refinansman riskinin büyüklüğünün dış borçlanma konusundaki sıkıntıları göz önüne koyduğu ifade edildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarını artan döviz likidite risklerine karşı uyardı.

Piyasadaki yüksek oynaklık ve Türk lirasındaki değer kaybı gibi etkenlerin etkisiyle, son dönemde Türk bankalarının döviz cinsinden likidite risklerinin ciddi şekilde artış gösterdiği, mevduat çıkışlarının da bu likidite riskini ön plana çıkardığı belirtildi.

Yılın Temmuz – Ağustos döneminde bankaların döviz cinsi mevduatında %6 düşüş gerçekleşirken, bunun büyük kısmının piyasa oynaklığının tavan yaptığı Ağustos ayında olduğu bilgisi verildi. Kurumun yaptığı değerlendirmede, mevduat çıkışlarının döviz likiditesi üzerine etkisinin, Ekim ayı başlarında tamamen açıklanmadan güvenilir bir şekilde değerlendirilemeyeceği belirtildi.

2018 yılının ilk yarısı itibarıyla, Türk bankalarının dış borcunun 183 milyar ABD doları olduğu söylendi.

Bu miktarın 102 milyar dolarlık kısmının vadesinin 12 ay içerisinde dolacağı söylenirken, kendi tahminlerinin bu yıl içindeki net refinansman ihtiyacının 50 – 55 milyar dolar, bankaların ise ilk yarı sonunda 86 milyar dolar döviz likiditesine ulaşması yönünde olduğu ifade edildi. Refinansman risklerinin; piyasa oynaklığı, artan fonlama maliyetleri, Türk lirasındaki değer kaybı ve yatırımcının güvenindeki değişme gibi faktörlerle ciddi anlamda artış gösterdiği, bankaların borçları çevirip çeviremeyeceklerinin izleneceği bildirildi.

Türkiye’nin yılın ilk yarısında toplam brüt borcunun 447 milyar dolar, dış borcun ise %41’lik payının bankalara ait olduğu söylendi. Cari işlemler açığının; ekonomideki büyümenin yavaşlaması ve liranın tarihi düşük seviyeleri görmesinin ithalatı artırıp, ihracatı azaltması gibi faktörlerle 2019 yılında 12 milyar dolara gerilemesinin beklendiği tahmini yapıldı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin finansman ihtiyacının, vadesi gelen dış borçlardan kaynaklı olarak, likit dışı varlıklara oranının büyük olmaya devam edeceğini belirtti.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı