Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Küresel Kamu Borçlarının Hızla Yükseldiğini Bildirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ülkeleri 66 trilyon dolarlık borç konusunda uyardı. Kamu borçlarının oldukça hızlı artış gösterdiği belirtildi.
Fitch Ratings Küresel Kamu Borçlarının Hızla Yükseldiğini Bildirdi
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel piyasaları ilgilendiren kritik bir uyarıda bulundu. Kurum analistlerinin hazırladığı Küresel Kamu Borçları Raporu’na göre 2018 yılı itibarıyla dünya genelindeki toplam kamu borçları, 2007 yılına kıyasla ikiye katlanarak 66 trilyon dolara ulaştı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, küresel kamu borçlarının hızla yükseldiğini ve bu konuda önlem alınması gerektiğini bildirdi.

Yayımlanan raporda gelişmiş ülkelerin toplam borç yüklerinin 2012 yılından bu yana 50 trilyon dolar civarında olduğu belirtildi.

Fitch Ratings Küresel Ülke Kredi Notları Bölüm Başkanı James McCormack, kamu borç düzeylerinin çok yüksek düzeyde olduğunu, bu durumun küresel faiz oranlarının yeniden yukarı gitmeye başladığı bir ortamda birçok ülkeyi finansal sıkılaştırmaya hazırlama konusunda yetersiz bıraktığını anlattı.

ABD’de 2012 yılında 15.2 trilyon dolar olan kamu borcunun, 21.9 trilyon dolara çıktığını ifade etti. Devletlerin devasa miktarda borç tutarlarına ulaştığını belirten kredi derecelendirme kuruluşu, toplam borç yüklerinin GSYH’nin %80’i seviyesine ulaşmasına yardım ettiğini ekledi.

ABD’nin borcunun Almanya, Fransa, İtalya ve Britanya’nın borçlarından 10 kat fazla olduğu belirtildi.

Raporda ABD’nin kamu borcunun büyüklüğüne özellikle dikkat çekilirken, gelişmekte olan ülke ekonomilerinin borçlarının 2012 yılından bu yana 50 kat arttığı söylendi. Bu ülkelerin kamu borçlarının söz konusu dönemden bu yana 10 trilyon dolardan 15 trilyon dolara çıktığı bildirildi.

Yine aynı dönemde Afrika ve Ortadoğu bölgesinde bulunan gelişmekte olan ülkelerin borcunun %104, Sahra altı Afrika borcunun ise %75 arttığı bildirildi. AAA düzeyinde kredi notu verdiği 11 ülkenin toplam küresel kamu borcunun %40’ına denk geldiği belirtilirken, B düzeyinde nota sahip ülkelerin toplam borcun %3’üne sahip olduğu vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu