Yatırım yapmaya başla!

Fitch Ratings, 5 Ülkenin Kredi Notuyla İlgili Değerlendirmesini Açıkladı

Fitch Ratings, 5 Ülkenin Kredi Notuyla İlgili Değerlendirmesini Açıkladı

Küresel piyasalarda gözler, haftanın ilk gününde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’e çevrilmişti. Namibya, Andorra, Finlandiya, Kongo Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın dahil olduğu beş ülkenin kredi notuyla ilgili açıklama bugün geldi. Fitch’in yazılı olarak kamuoyuna sunduğu açıklamadan öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Finlandiya’da 2011 yılından bu yana en hızlı yıllık büyüme görülebilir”

Finlandiya ekonomisinin bu yılın ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 oranında büyüdüğü belirtilirken, ekonomistlerin beklentilerinin bir hayli aşıldığı vurgulandı. Ayrıca 2016 yılında ülke ekonomisinin yüzde 1,2 oranında genişlediği belirtilirken, 2011 yılından bu yana en hızlı yıllık büyüme rakamının görülebileceği dile getirildi. Yerli ve yabancı para cinsinden Finlandiya’nın kredi notunun “AA+” seviyesinde korunduğu, görünümünün ise “durağan” olduğu ifade edildi.

“Avrupa’daki en yüksek işsizlik oranı hala Yunanistan’da görülüyor”

Avrupa ekonomilerinde yaşanan sert dalgalanmalardan en büyük payı, hepimizin yakından bildiği üzere Yunanistan almıştı. Ekonomisini bir türlü istenilen refah düzeyine ulaştıramayan Yunanistan’ın kredi notu ise bir hayli merak ediliyordu. Yapılan açıklamada, yerli ve yabancı para cinsinden Yunanistan’ın kredi notunun “CCC” seviyesinde korunduğu belirtilirken, ülkedeki risklerin rekor seviyelerde bulunduğu dile getirildi. Avrupa’daki en yüksek işsizlik oranının hala Yunanistan’da görüldüğü belirtilirken, net dış borcun GSYİH oranının bu yıl yüzde 130 olacağını öngörüldü.

Kongo Cumhuriyeti’nin 2016’da yüzde 2 büyüyeceği öngörülüyor

Fitch, Kongo Cumhuriyeti’nin kredi notunu “CCC” seviyesinde koruduğunu açıkladı. İdari güçsüzlük ve zayıf kamu finansmanı yönetimden dolayı ülkenin notunun düşük olduğu belirtilirken, kamu borcunun GYSİH oranının ise 2015’in sonunda yüzde 61 düzeyinde olduğu vurgulandı. Ülke ekonomisinin ise bu yıl yüzde 2 oranında büyüyeceği öngörüldü. Hatırlanacağı üzere Kongo Cumhuriyeti’nin ekonomisi geçen yıl yüzde 2 oranında büyümüştü.

Namibya’nın görünümü negatife çevrildi!

Yerli ve yabancı para cinsinden Namibya’nın kredi notu “BBB-“ seviyesinde korundu. Ancak Fitch, ülkenin görünümünü “negatif” seviyesine çevirdi. Bütçe açığının GSYİH oranının 2015 ile 2016 yıllarında sert bir yükseliş göstererek yüzde 8,3’e tırmandığı belirtilirken, bu oranın beklentiler dahilinde olan yüzde 5’in oldukça üzerinde olduğu vurgulandı.

“Andorra, küçük ama zengin bir ekonomiye sahip”

Andorra ile ilgili olarak ise Fitch, ülkenin yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunu “BBB” seviyesinde koruduğunu belirterek, görünümünü ise “durağan” olarak vurguladı. Andorra’nın küçük ama zengin bir ekonomiye sahip olduğu belirtilen açıklamada, ülkedeki istikrarın hız kesmeden sürdüğü dile getirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum