Paylaşım

Fitch Ratings’in 19 Ağustos Türkiye Değerlendirmesi Nasıl Olacak?


 

Fitch Ratings'in 19 Ağustos Türkiye değerlendirmesi nasıl olacak? Uzmanlar değerlendirme öncesi görüşlerini kamuoyuna açıkladı. Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından Türkiye ekonomisi, oldukça zor günler geçirmişti. Borsa İstanbul sert dalgalanmalar yaşarken, Türk lirası tarihi düşük seviyeye kadar gerilemiş ve yaşanan belirsizlik hali giderek tırmanmıştı. Yurt içi piyasalarda sert dalgalanmalar yaşanırken, kredi derecelendirme kuruluşları ise Türkiye’nin kredi notunu değerlendirmelere aldığını açıklamıştı. Hatırlanacağı üzere 20 Temmuz tarihinde alınan OHAL kararı sonrası, ekonomide yaşanan sert dalgalanmalar üzerine S&P yaptığı açıklamayla Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye indirdiğini belirtmişti. OHAL kararının ardından ekonomide yaşananlar ve S&P’nin kredi indirim hamlesinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu işlem haftasında ise kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in, Türkiye değerlendirmesinin hangi yönde olacağı merak konusu olmaya başladı. Bilindiği üzere Fitch Ratings, Türkiye değerlendirmesini 19 Ağustos tarihinde kamuoyuyla paylaşacak. Hatırlanacağı üzere geçen gün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamayla, Türkiye’nin kredi notunda değişikliğe gidilmesi yönünde bir endişe duymadığını dile getirmişti. Şimşek’in açıklamalarının yer aldığı haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bugün ise Londra merkezli finans uzmanları, Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirmesiyle ilgili görüşlerini açıkladılar. TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio ve Capital Economics‘ten William Jackson‘un açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Kredi notunun teyit edilmesini bekliyorum”

Maggio yaptığı değerlendirmede, 15 Temmuz gecesi sonrası Türkiye ekonomisinde sert dalgalanmaların yaşandığını ve bu dalgalanmalar sonucunda  belirsizlik halinin tırmandığını dile getirdi. Fitch’in Türkiye not görünümü durağanda tutmasından dolayı kredi notunun düşme olasılığının bir hayli zor olduğunu belirten Maggio, 19 Ağustos tarihinin merakla bekleneceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Maggio, en olası sonucun Türkiye’nin kredi notunun teyit edilmesi şeklinde olacağını ifade etti.

“Türkiye’nin mali pozisyonu oldukça güçlü”

Jackson bugünkü açıklamasında, reyting kuruluşlarının eylemlerini tahmin edebilmenin oldukça zor olduğunu söyledi. Türkiye’nin mali pozisyonunun oldukça güçlü olduğunu belirten Jackson, borcunu ödeyememe riskinin düşük olduğunu dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Jackson, kredi derecelendirme kuruluşlarının genel olarak yüksek politik risk sebebiyle sermaye akışının olumsuz yönde etkilenmesinden endişe duyduklarını vurguladı. Son olarak ise Jackson, Fitch’in yaşanan bu gelişmelere karşın, Türkiye değerlendirmesinde notu teyit edeceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın