Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Raporu Yansıttı: O İki Ülkede Bankacılık Kötüye Gidiyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in yayımladığı küresel bankacılık sektörü raporunda hangi ülkeler ön plana çıktı? Detaylar haberin devamında;
Fitch Raporu Yansıttı: O İki Ülkede Bankacılık Kötüye Gidiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bugünkü araştırma raporunda küresel bankacılık sektöründeki son durumu mercek altına aldı. Raporda, bazı ülkelerdeki bankacılık sektörü görünümünün kötüleştiği bildirildi.

Küresel çapta finans kuruluşlarının büyük bölümünün görünümünün yüksek faizlere uyum sağlamaları sayesinde nötr olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin‘de bankacılık sektörü görünümünün kötüye gittiği ifade edildi.

Kuruluşun raporunda bankaların yanı sıra sigorta şirketleri ve banka dışı finansal kuruluşlar sektörüne ilişkin görünüme de yer verildi.

2024 yılında bankacılık sektörünün görünümünün, gelişmiş ve gelişmekte olan piyasaların büyük kısmı için nötr pozisyonda olduğu belirtildi.

Şimdi Kayıt Olun

Küresel çapta yüksek seviyede seyretmekte olan faiz oranlarının, çoğu sektörün kazançları ve varlık kalitesi üzerinde ılımlı bir etki yapmasının beklendiği bildirildi.

Raporda özellikle ABD ve Çin için yapılan tespitler dikkat çekti. Zayıf ekonomik büyüme ve iş gücü piyasasındaki baskıların etkisiyle ABD’de bankacılık sektörünün görünümünün kötüleşmeye devam ettiği ifade edildi.

Bir süre daha yüksek seviyede kalması beklenen faiz oranlarının marjlar ve likitide üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Çin’deki Kötü Görünümün Nedenleri Ne?

Çin’de ise ekonomiyi destekleme amaçlı bazı politika önlemlerinin, sistemin büyümesi ve karlılığı üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekildi.

Ülkede bankacılık sektörünün görünümünün kötüleştiği ve en ciddi baskının daha küçük çaplı bankalar üzerinde olmasının beklendiğinin altı çizildi.

Ayrıca iyileşen sektör görünümlerinin özellikle Güney ve Güney Doğu Asya‘da öne çıktığına işaret edildi.

Raporda, küresel sigortacılık sektörüne ilişkin görünümün nötr olduğu belirtilirken sigorta kuruluşlarının, faiz oranları ve enflasyondaki belirgin artışa uyum sağlamasıyla birlikte bireysel sigorta sektörünün görünümünün iyileştiği de ifade edildi.

Banka dışı finansal kuruluşların görünümlerinin ise yüksek faiz oranlarına duyarlılık ve iş modeli gibi etkenlere bağlı olarak karmaşık bir hal aldığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın