Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Petrol Tahminini Güncelledi: İşte 2024 Beklentisi

Fitch Ratings petrol üretim kesintilerine atıfta bulunarak, gelecek yıla ilişkin fiyat tahminin yukarı yönde revize etti. Detaylar şöyle…
Fitch Petrol Tahminini Güncelledi: İşte 2024 Beklentisi
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, petrol piyasasına yönelik yeni tahminini paylaştı. Kurum, Suudi Arabistan ve Rusya’nın ağırlığını çektiği OPEC+ ittifakının, arz üzerindeki baskıyı sürdüreceğini bekliyor.

Fitch bu durumun petrol fiyatlarını yukarı yönde destekleyeceğini öne sürdü. Açıklamada brent petrolün varil fiyat hedefi bu yıl için 80 dolardan 82 dolara yükseltildiği belirtildi. Ham petrol tahmini ise 75 dolardan 78 dolara çıkarıldı.

Gelecek yıl tahminini de paylaşan kurum, brent petrol için daha önce belirttiği 75 dolar olan tahminini 80 dolara, ham petrol için olan 70 dolar tahminini ise 75 dolara çıkardı. Kasım ayının sonunda yapılan OPEC+ toplantısına dikkat çeken Fitch, üretici ülkelerin günlük 2,2 milyon varillik kesintilerini sürdürme kararının, fiyatları yukarı yönde desteklediğini belirtti.

Fitch Ratings ayrıca OPEC+ grubunun kotalarına tam olarak uyması ve ilave üretim kesintilerinin de etkisiyle söz konusu arz açığının gelecek yılın ilk yarısında devam edebileceği uyarısında bulundu.

Brent petrol günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Rusya’ya uygulanan yaptırımlara rağmen petrol ihracatının yüksek olduğunu vurgulayan Fitch, ABD kaya petrolü üretiminin ise artış hızının gelecek yıl günlük 1,5 milyon varilden 400 bin varile gerileyeceğini tahmin etti.

GCM Yatırım Banner

Petrol fiyatları Eylül ayında sona eren yükselişinin ardından, aşağı yönde eğilimini sürdürüyor. Brent petrol fiyatı Eylül’den bugüne 96 dolardan 75 dolara kadar geriledi. Ham petrolün faril fiyatı ise 70 dolar seviyesinde bulunuyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.