Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten Faiz Ortamına Rağmen Küresel Büyüme için İyimser Tahmin

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin 2023 büyüme tahminini paylaştı.
Fitch’ten Faiz Ortamına Rağmen Küresel Büyüme için İyimser Tahmin
HABER GİRİŞ

Küresel ekonomi geçen yıldan bu yana yüksek enflasyon ve merkez bankalarının sıkı faiz politikaları nedeniyle, resesyon endişelerine maruz kalıyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından 2023’e dair yeni tahminler paylaştı.

Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun Mart bülteninde, küresel ekonomiye ilişkin 2023 büyüme tahminini yüzde 1,4’ten yüzde 2 seviyesine çıkardı. Bu, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Fitch’in önümüzdeki yıl dünya büyüme tahminlerinde yapılan ilk yükseltme oldu.

Tahminler Savaş Sonrası İlk Kez Yükseldi

Raporda, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana Fitch’in ilk kez küresel büyüme tahminini yükselttiğine dikkat çekildi. Bu yükselişte Çin’in Kovid-19 kısıtlamaları sonrası yeniden açılması, Avrupa doğal gaz krizinin rahatlaması ve ABD’de tüketici talebindeki dayanıklılığın altı çizildi.

2023 için küresel büyüme beklentilerinin Aralık ayından bu yana önemli ölçüde iyileştiğin belirtilirken, oran artışlarının ABD ekonomisini bu yılın sonunda resesyona sürükleyebileceği uyarısı yapıldı.

Fitch, Çin’in 2023 büyüme tahminini 4,1’den yüzde 5,2’ye, Euro Bölgesi büyüme tahminini yüzde 0,2’den yüzde 0,8’e ve ABD’nin büyüme tahminini yüzde 0,2’den yüzde 1,0’a yükseltti. Raporda hızlı FED ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarındaki artışların gecikmeli etkisini yansıtmak için 2024’teki küresel büyümeyi yüzde 2,7’den yüzde 2,4’e düşürüldüğü kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Fitch Ratings Baş Ekonomisti Brian Coulton, reel ekonomi üzerindeki etkinin çok daha görünür hale gelmesinin an meselesi olduğunu söyledi.

Fitch raporuna göre Çin’in yılın başında Covid-19 pandemi kısıtlamalarını terk etmesini, hareketlilik göstergelerinde ve iş anketlerinde hızlı iyileşmeler izlerken, 2022’de kısıtlamalar nedeniyle tüketici harcamalarının hızla toparlandığı belirtildi. Emlak sektörünün ise zayıf kalmaya devam ettiği ve ihracatın yavaşladığı ifade edildi.

Fitch: Avrupa’da Gaz Krizi Bitti

Avrupa’da gaz krizinin, stokların mevsimsel normlara göre iyileşmesi ve toptan satış fiyatlarının önemli ölçüde düşmesiyle son aylarda önemli ölçüde hafiflediği belirtildi. Bunun Euro Bölgesi’nin büyüme beklentilerine yardımcı olduğu ve ana enflasyon baskılarını hafiflettiği ifade edildi.

Fitch, ABD ekonomisinin, yılın başındaki güçlü istihdam ve tüketim artışı ile kısa vadede tahmin edilenden daha fazla ivme kazandığını bildirdi. Rapora göre hanehalkı gelir artışı devam ediyor ve pandemide oluşturulan tasarruf tamponları bir süreliğine harcamaları destekleyebilir.

Çekirdek Enflasyon Vurgusu

Tüketici enflasyonunun zirve yapmış gibi göründüğüne dikkat çekilen raporda, çekirdek enflasyon inatla yüksek kaldığına yer verildi. FED ve ECB’nbin enflasyonun yerleşik hale gelmesinden daha fazla endişe duymaya başladığı belirtildi.

Haziran ayında FED’in fon oranının yüzde 5,5 ve ECB’nin yüzde 4 ile zirve yapacağı tahmin edildi. Çekirdek enflasyonun Japonya’da 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı hatırlatıldı ve ve Japonya Merkez Bankası’nın 10 yıllık getiri üst sınırını 50 baz puan daha artırarak yüzde 1’e çıkarması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın