Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Duyurdu: ABD’de Konut Fiyatlarındaki Yükseliş Yavaşlayacak

Fitch Ratings, azalan talep ve satın alma gücündeki azalmaya dikkat çekerek ABD’de konut fiyatı artışının yavaşlamasını bekliyor. İşte detaylar;
Fitch Duyurdu: ABD’de Konut Fiyatlarındaki Yükseliş Yavaşlayacak
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) konut fiyatlarının , nüfus ağırlıklı ortalama bazında 2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 10,5 ile “aşırı” değerlendiği ifade edildi. Kuruluş, konut fiyatlarındaki düşüş eğilimine dikkat çekerek aşırı değerlenmenin azalmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

Açıklamada, konut fiyatlarının Ekim 2022’de yüzde 0,5 azalarak arka arkaya dördüncü ay gerilediği kaydedildi. Aşırı değerlemenin Batı kıyısından Doğu’ya kaydığına dikkat çekilen raporda, 2022’nin üçüncü çeyreği itibarıyla konutların en çok değer kazandığı eyaletlerin Hawaii, Güney Karolina ve Kuzey Karolina olduğu paylaşıldı.

Yüksek konut kredisi faiz oranlarının konut fiyatlarını baskılamaya devam ettiği ifade edildi. Konut finansman firması Freddie Mac’e göre, 2 hafta önce yüzde 6,27 olan 30 yıllık ipotek oranının 12 Ocak itibarıyla yüzde 6,33’e geldiği aktarıldı.

Konut piyasasının düşen satışlar, düşük envanter ve azalan fiyatlarla durgunluğunu sürdürdüğüne işaret edildi. Hem ev satın alma hem de ev satma hissiyatının 2022 yılına göre önemli seviyede düştüğü bildirildi.

Kuruluşun yaptığı çalışmada, soğuyan talep ve daha da olumsuz hale gelen satın satın alınabilirlik sebebiyle nominal konut fiyatı büyümesinin 2023’te ciddi seviyede yavaşlamasının beklendiği vurgulandı. Nominal konut fiyatlarının mevcut yılda yüzde 0 ila 5 arasında azalacağı, 30 yıllık ipotek oranının ise 6,5 ila 7 arasında seyredeceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyon ve faiz artışlarının sebep olacağı belirsizliğin 2023’te konut kredisi faizlerindeki hareketliliği ve düşüş konusundaki riski yükselteceği paylaşıldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.