Yatırım yapmaya başla!

Fitch Değerlendirmesi ve Terör Saldırıları Dolar/TL’yi Nasıl Etkiledi?

Fitch Değerlendirmesi ve Terör Saldırıları Dolar/TL’yi Nasıl Etkiledi?

Yurt içi piyasalar geçen haftaki kazanımlarının ardından yeni işlem haftasına negatif yönde başlangıç gerçekleştirdi. Hatırlanacağı üzere geçen haftaki işlemlerde yurtiçi piyasaların seyrini belirleyen gelişmeler; FED’in Temmuz ayı toplantısına ilişkin tutanaklar ve Mayıs ayına ilişkin işsizlik verisinin kamuoyuna açıklanması olmuştu. FED tutanaklarında faiz artırımına ilişkin, yetkililer ayrışmalar yaşamışlardı.

Yetkililerinin ayrışmalar yaşamasının ardından dolar, küresel çapta değer kayıpları yaşamış ve Türk lirası yönünü yukarıya doğru çevirerek tırmanışa geçmeyi başardı. Hafta içerisinde açıklanan diğer bir veri ise Mayıs ayına ilişkin işsizlik verisiydi. Ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde açıklanan verilerde, Türkiye’de işsizlik oranı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,1 puan arttı ve yüzde 9,4 düzeyine tırmandı. İşsizlik sayısı ise Mayıs ayında 106 bin kişi artarak, 2 milyon 895 bin kişiye tırmanmıştı. Mayıs ayına ilişkin işsizlik verisinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından dolar, küresel çapta değer kayıpları yaşamıştı. Dolarda görülen değer kayıplarının, hangi boyutlara ulaştığını bu yazımızdan inceleyebilirsiniz. Yeni işlem haftasına ise Dolar/TL kazanımlarla başlangıç gerçekleştirdi. Dolar/TL’de görülen değer kazanımlarının nedenleri ise; Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirmesi ve geçen gün Gaziantep’te gerçekleşen terör saldırısıydı. Bilindiği üzere Cuma günü Fitch, Türkiye değerlendirmesi internet sitesinden kamuoyuyla paylaştı. Yapılan açıklamada, Türkiye’nin durağan olan kredi notu negatife çevrildi. Fitch’in Türkiye değerlendirmesinin detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Yaşanan bu gelişmenin yanı sıra dün Gazitantep’te terör saldırısı gerçekleştirildi. 53 kişinin yaşamanı yitirdiği saldırı sonrası yurt içi piyasalarda belirsizlik ve dalgalanmalar görülmeye başladı. Dolar/TL haftanın ilk işlem gününde 2,94 seviyesinin üzerine tırmandı.

TCMB’nin Ağustos toplantısı takip edilecek

Dolar/TL’nin bu işlem haftasındaki seyrini belirleyecek olan gelişmelerden en önemlisi yarın gerçekleşecek olan TCMB’nin Ağustos toplantısı olacak. Uzmanlar toplantı öncesi yaptıkları değerlendirmelerde, TCMB’nin faiz indirimine devam edeceğini belirtiyorlar. Uzmanların faiz değerlendirmelerinin yer aldığı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum