Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Daha Fazla Saldırı Riskiyle Suudi Arabistan’ın Notunu Düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, daha fazla saldırı riskini vurgulayarak Suudi Arabistan’ın güçlü kredi notunu düşürdü.
Fitch Daha Fazla Saldırı Riskiyle Suudi Arabistan’ın Notunu Düşürdü
Yorum

Suudi Arabistan’ın güçlü kredi notu, jeopolitik riskler ve ekonomik altyapısının güvenliği ile ilgili endişeler nedeniyle düşürüldü. New York merkezli ajans Pazartesi günkü açıklamasında, Suudi Arabistan’ın döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu A+’dan A’ya indirdiğini ve görünümü durağan olarak belirlediğini aktardı.

Düşüşün Körfez bölgesinde artan jeopolitik ve askeri gerilimleri, ülkenin ekonomik altyapısının savunmasızlığına ilişkin gözden geçirilmiş değerlendirmesini ve Suudi Arabistan’ın mali ve dış bilançolarına devam eden bozulmaları yansıttığı söylendi.

Fitch Suudi Arabistan’ın Notunu Düşürme Nedenleri Fitch’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Petrol üretimi Eylül ayının sonuna kadar tam olarak restore edilmiş olsa da Suudi Arabistan’a ekonomik olarak zarar verebilecek daha fazla saldırı riski olduğuna inanıyoruz. Son saldırıların bir sonucu olarak Suudi Arabistan’ın ekonomik altyapısının bölgesel askeri tehditlere karşı kırılganlığı konusundaki değerlendirmemizi revize ettik.”

Sonuçta 14 Eylül’de gerçekleştirilen şafak vakti saldırılarında, Saudi Aramco’nun en büyük iki petrol tesisi olan Abqaiq ile Khurais hedef alınmış, sonuçlar piyasaları sarsmıştı.

 Suudi Arabistan Fitch Cevap Verdi Riyad ile Washington’un İran’ı suçladığı saldırı neticesinde ülke üretiminin yaklaşık yüzde 50’si geçici olarak durdurulmuş, olayı takiben Brent petrol yüzde 20’lere yaklaşan rekor yükselişler yaşamıştı. Ve Riyad, ajansın hamlesini eleştirme konusunda hızlı davrandı. Fitch’in açıklanmasından birkaç saat sonra Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride şöyle açıklama yapıldı:

“Maliye Bakanlığı, Fitch’in krallığın notunu düşürmek için hızlı bir karar almasından dolayı hayal kırıklığına uğradı. Bilakis olay, Suudi Arabistan’ın sıkıntılarla etkin bir şekilde başa çıkma konusundaki üstün kapasitesini, küresel petrol piyasalarında istikrarı koruma taahhüdünü ve krallığın önemli bir uluslararası müttefik olarak statüsünü vurgulamaktadır.” Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı ayrıca notun düşürülmesini, olaya hızlı, kararlı ve etkin bir şekilde doğrudan referans olmadan biraz spekülatif olarak yorumladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu