Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Analizi: Kur Korumalı Mevduata İlgi Sınırlı Kalabilir

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, kur korumalı mevduat hesaplarına yönelik bir analiz yayımladı. İşte detaylar;
Fitch Analizi: Kur Korumalı Mevduata İlgi Sınırlı Kalabilir
Yorum

Kur korumalı mevduat hesaplarına yönelik yorumlar yabancı kurumlardan da gelmeye devam ediyor. Son olarak dün akşam saatlerinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings hesaplarla ilgili bir analiz yayımladı.

Fitch Rating analizinin başında, Türk mudilerin hükümetin döviz mevduatlarının döviz kuru korumalı TL mevduatlarına geçişini teşvik etme planına şimdiye kadar sınırlı bir iştah gösterdiğini söyledi. Bunun operasyonel gecikmelerden de kaynaklanmış olabileceğini belirten kuruluş, kendi beklentisinin de sınırlı bir iştah olacağı yönünde olduğunu söyledi.

Kurum raporunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun açıkladığı verilere atıfta bulundu. Buna göre; bankacılık sektörünün döviz mevduatlarının 17 Aralık 2021’den 28 Ocak 20222ye kadar sadece %3,8 azaldığını belirtti. Lira mevduatlarının ise %8,6 artış gösterdiğini ifade etti.

Fitch, Ocak ayı sonunda açıklanan döviz mevduatlarını değiştiren kurumlara yönelik vergi teşviklerinin getirilmesiyle geçişin artabileceğine dikkat çekti.

Türk Bankacılık Sektörü Mevduat Dolarizasyonu
Kaynak: Fitch Ratings

Kuruluş analizinde, “Yüksek enflasyon ve müşterilerin döviz kuru korumasına rağmen özellikle geçiş vadeleri (genellikle üç ay, ancak kurumsal döviz mevduatları için altı ay) göz önüne alındığında, müşterilerin döviz mevduatlarından çıkma konusunda potansiyel isteksizliği nedeniyle genişin sınırlı kalmasını bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Fitch, planın TL’de değer kayıplarını sınırlamaya yardımcı olması sonucunda banka finansmanının istikrarına yönelik kısa vadeli riskleri ve yerel döviz talebini azaltabileceğini söyledi. Ayrıca yatırımcı duyarlılığını artırarak bankaların kredi profillerine yönelik riskleri de azaltabileceğine dikkat çekti.

Kuruluş raporunun sonunda, “Program lirayı zayıflatan iç güvendeki keskin bozulmanın nedenlerini ele almıyor. Yüksek enflasyon, derin şekilde negatif reel faizleri, güvenilir bir politika çıpası olmaması ve 2023 seçimleri öncesinde ekonomi politikasına ilişkin belirsizlik. Enflasyon Ocak 2022’de yüzde 48,7 ile 20 yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve makroekonomik oynaklığın yakın vadeden çok daha uzun süre devam edebileceğine inanıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu