Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Açıkladı: ABD’de Tüketim Artışı Zayıflayabilir

ABD ile ilgili raporunu paylaşan Fitch Ratings, tüketicilerin harcamalarına yönelik değerlendirmelerini ve beklentilerini paylaştı. İşte detaylar;
Fitch Açıkladı: ABD’de Tüketim Artışı Zayıflayabilir
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, ülkeler hakkında raporlarını ve beklentilerini paylaşmaya devam ediyor. Fitch, bugün yayımladığı raporunda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) tüketici harcamalarına değindi.

ABD’de tüketicilerin ortalama 900 milyar dolarlık fazla tasarrufa sahip olduğunu, bunun da toplam tüketici harcamalarının yüzde 5’ine denk geldiği belirtildi.

Fitch, ABD’li vatandaşların aylık yaklaşık 73 milyar dolar fazla tasarrufunu tüketmesi halinde kalan fazla tasarruflarının 2024’ün ikinci çeyreğinde kadar tükeneceğini vurguladı. Bu durumun tüketimin bir süre daha dayanıklı kaldığını gösterebileceği aktarıldı.

Kuruluş konuyla ilgili iki faktöre dikkat çekti. Bunlardan birincisi fazlalığın bir kısmının sermaye ve menkul kıymetlere aktarılması, ikincisinin de tasarrufların yakın vadede tüketime tahsis etme ihtimali daha az olan yüksek gelirli tüketicilerin eline geçmesi olduğunu paylaştı.

Fitch ABD Bölgesel Ekonomi Başkanı Olu Sonola, ABD’de fazla tasarruf stokunun şimdiden zirve noktasından yüzde 60 oranında gerilediğini ifade etti. Kalan tasarrufların önemli bir kısmının da yüksek gelirli hanehalklarında birikmesi nedeniyle tüketilmesinin olası olmadığının tahmin edildiği vurgulandı.

ABD Merkez Bankası (FED) dün yaptığı toplantı sonucunda politika faizini yüzde 5 – 5,25 aralığında sabit bırakmıştı. Banka 15 aydır uyguladığı sıkı para politikasına son verdi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu