Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch’ten ABD’ye Kredi Notunu İndirme Uyarısı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD'nin kredi notunu AAA seviyesinden aşağıya indirebileceği yönünde uyarıda bulundu.
Fitch’ten ABD’ye Kredi Notunu İndirme Uyarısı!
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, devam eden hükümet kapanmasının ABD’nin borç tavanını olumsuz etkileyebileceğini belirterek, Washington’u bu yılın sonunda üçlü A ülke kredi notunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Sonuçta, dokuz hükümet kurumuna fon sağlamak için bir harcama paketi hususunda Başkan Donald Trump ile kongre üyesi Demokratlar arasındaki anlaşmazlık sonrasında ABD federal hükümeti kapanmış, bugünle birlikte hükümet 19 gündür kapalı kalmıştı. Ayrıca olay, milletvekillerinin ABD Başkanı’nın sınır duvarı için para talebi konusunda ikiye bölündüğü bir zamanda yaşanıyordu.

Nitekim Cuma günü de kongre liderleri ile yapılan görüşmelerin ardından Başkan Trump ve Demokratlar arasındaki tartışmalar gündeme gelmişti .

Fitch'ten ABD'ye Kredi Notunu İndirme Uyarısında BulunduBuna göre Trump, kapatmanın birkaç günden daha uzun sürmeyeceğini dile getirmiş ancak Demokratların fonlamayı kabul etmemeleri durumunda hükümetin aylar boyunca kapalı kalabileceğini de bildirmişti. Bununla birlikte basın açıklamasında Trump, isim vermeden eski yönetimlerin sınır duvarı inşa etmedikleri için pişman oldukları yönündeki açıklamalarıyla da dikkat çekmişti.

İşte bu gelişmeler üzerine konuşan Fitch’in küresel ülke derecelendirmesi başkanı James McCormack, ABD’yi uyardı.

 James McCormack ABD Yorumu “Bence insanlar CBO (Kongre Bütçe Ofisi) rakamlarına bakıyorlar” diyen McCormack, borç seviyelerinin yükseldiğini, ABD hükümetindeki faiz yükünün önümüzdeki 10 yılı aşkın süredir daha yüksek bir artış gösterdiğini kaydetti. Ayrıca; “bunu dengelemek için bir miktar mali ayarlama yapılması gerekiyor ya da açığın kendisi daha da yükseliyor ve esasen borç üzerindeki faizi ödemek için borç para alıyorsunuz” ifadelerini kullanan Fitch yöneticisi, ABD’de devam eden ciddi bir mali bozulmanın olduğunu söyledi.

Ardından Londra’da bir etkinlikte konuşan McCormack, olabilecek şeylere değinerek ABD’nin kredi notunun AAA ile uyumlu olup olmadığını düşünebileceklerini aktardı.

Fitch ABD’ye Kredi Notunu İndirme Uyarısında Bulundu

Ve bu noktada görüşünü; “hükümetin kapalılığının 1 Mart’a kadar devam etmesi ve borç tavanının birkaç ay sonra sorun haline gelmesi durumunda, politika çerçevesi ve bütçenin geçirilememesi hakkında düşünmemiz gerekebilir” sözleriyle ifade etti. İlaveten, derecelendirme açısından sorunlu olan borç tavanı olduğunu belirtti.

Cuma günü yayınlanan bir açıklamada da Fitch, dünyanın en büyük ekonomisinin kredi görüşünün devam eden kapanmanın mali politika oluşturmada daha belirgin bir bozulmaya dönüşüp dönüşmeyeceğine bağlı olduğunu duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu