Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Fitch 2016 Eylül GEO Raporunu Açıkladı!

Fitch 2016 Eylül GEO Raporunu Açıkladı!

Türkiye ekonomisi için geçen gün, akşam saatlerinde oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Üç büyük uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Fitch Ratings, Eylül ayına ilişkin Küresel Ekonomik Görünüm (GEO) raporunu kamuoyuna açıkladı. Açıklanan raporda, Türkiye ile ilgili oldukça çarpıcı açıklamalar yer aldı. Fitch’in GEO raporu, Türkiye ekonomisi için oldukça önemli bir yer tutmakta. Bunun nedeni ise Fitch’in, Türkiye’ye ilişkin not görünümünü değerlendirmesine yönelik ipucu niteliği taşıyor olması. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından, çalkantılı bir sürece giren Türkiye ekonomisi ile ilgili olarak, daha önceleri iki büyük kredi derecelendirme kuruluşu “not indirim” kararı aldıklarını kamuoyuna açıklamışlardı. Bu noktada Fitch’in Türkiye’ye yönelik not kararı oldukça önem arz ediyor.

Moody’s Türkiye ekonomisiyle ilgili ne demişti?

Hatırlanacağı üzere geçen ay, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’ye ilişkin not görünümünü açıklamıştı. Moody’s yaptığı açıklamada; Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirdiğini dile getirmişti. O günlerde Moody’s’in almış olduğu bu kararın, siyasi temelli olduğunu ifade edenler olmuştu. Moody’s’in aldığı not indirim kararının perde arkasına ve tüm detaylarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

GEO raporunda Türkiye’yle ilgili hangi ifadeler yer aldı?

Geçen gün akşam saatlerinde Fitch’in Eylül ayına ilişkin GEO raporu, kamuoyuna açıklandı. Açıklanan raporda Türkiye ekonomisiyle ilgili olarak şu ifadeler yer aldı;

“TL kırılgan olmaya kaldığı yerden devam ediyor”

Raporda yer alan açıklamada; 2016’nın tamamı için GSYH büyüme tahmininin yüzde 3,0, 2017 ile 2018 büyüme tahminlerinin ise yüzde 3,2 ve yüzde 3,5 olduğu vurgulandı. Türkiye’de enflasyonun 2016’da yüzde 7,9’a gerileyeceği tahmin edilirken, 2017 yılında yüzde 7,7, 2018’de ise yüzde 7,5 seviyesine gerileyeceği ifade edildi. Ağustos ayında göstergelerin işaret ettiği toparlanmanın Eylül ayında da devam ettiğinin gözlendiği belirtilirken, TL’nin piyasa güveninde değişiklere karşı kırılgan olmaya devam ettiği dile getirildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum