Yatırım yapmaya başla!

Gördüğünüz Fisker Bir Mercedes mi? Yoksa Aston Martin mi?

Dünyanın ilk elektrikli araba üreticilerinden olan Fisker, eskiden kalma alışkanlıklarından olan spor arabası satılıyor. Peki Fisker hangi markanın aracını ele alınmış?
Gördüğünüz Fisker Bir Mercedes mi? Yoksa Aston Martin mi?

Fisker‘ı hibrit – plug-in hibrit motor üretimiyle ünlenmiş ve bu konuda dünyanın ilklerinden olan bir otomobil firmasıdır. Elektrikli motor yapısının üst düzey teknolojisiyle tanıdığımız Karma’nın Revero olarak döneceğini ve hangi özelliklerle geleceğini sizlere aktarmıştık. Yaptığı işler içerisine de bunların dışında bir de kendine has model yapma eğilimi var. Belki bunları eskiden yapıyordu ancak örneklerinin hangi markalardan doğduna ilişkin, yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.

Gördüğünüz spor arabanın ismi Tramonto! Peki önceden böyle bir model ve ismine rastladınız mı? Bence denk gelme olasılığının oldukça düşük. Fisker Tromonto, 2006 yılında gösterime giren Mercedes SL55 modelinin farklı uyarlanışıdır. Şaşkınlığınız geçtiyse; Fisker’ın kendi içinde oluşturduğu marka yüzüyle bu Alman’da neler yapmış ona bakalım.

Genel olarak hatlarına baktığınızda görünen Fisker Auto’nun kendi yüzü.

Fisker Tramonto Mercedes SL55 AMG

İlk bakışta Aston Martin mi diye düşünürken far ve kaputun ortadan bombeli inişi bana Supra’yı hatırlattı.

Kompakt karoserinin kendine has dizaynları göze hoş geliyor.

Fisker Tramonto Mercedes SL55 AMG Farları

SL55 AMG ile tamamen alakanın kesildiği yer ızgara bölümü. Orta kısımdan şişkin, far altlarına kadar uzatılan havalandırma kısmına Led gündüz farları ve krom detaylar eklenmiş.

Dünyanın en ileri gelen otomobil tutkunu da olsanız
Mercedes izlerini taşıyor diyebileceğiniz çok az nokta göreceksiniz.

Fisker Tramonto Mercedes SL55 AMG Profili

5 kollu normal sayılabilecek jantları, kasa büyüklüğüne göre normal. Çamurluklarda yazan V12 BITURBO ibaresinde AMG esintilerini hissediyoruz.

Tramonto’nun arka kısmında, ön kısımda olduğu gibi ayrı bir dünya.

Fisker Tramonto Mercedes SL55 AMG Arka Görünümü

Mercedes SL’nin büyük stop farları gitmiş, yerine yine kendi stili olan ince farlar gelmiş. Aydınlatma grubunun duruş biçimi Amerikan araba yapılarına doğru kaydırılmış.

Izgaralı parlak detaylar bu kısımda da devam ettirilmiş.

Fisker Tramonto Mercedes SL55 AMG Arka Farlar

Tampon üstü ışıklandırmalar yine Amerikan stili. Tam ortadan gümüş parlak ızgara düşünülmüş ve aşağı kısımda karbon difüzörle beraber çift çıkış egzoza yer verilmiş.

Dış kısımla istenildiği gibi oynanmış. Peki ya kokpitte neler yapılmış olabilir!

Fisker Tramonto Mercedes SL55 AMG İç Mekan

Fisker’ın kendi deri kaplamaları ve renkleri mevcut. Sanırım malzemelerin deri ayrıntıları SL55 AMG’den daha fazla olabilir. Göster paneli ve orta konsol kısmından gerçek markası belli oluyor.

Bu araba Tramonto’nun diğer örneklerinden biraz farklı.

Fisker Tramonto Mercedes SL55 AMG  Kokpit

Çünkü Fisker bu otomobilinden 15 örnek inşa etti. Hepsi 5.5L V8 motorla ele alınırken, şu andaki konuğumuz çift turbolu V12‘ye sahip. 700 ile birlikte 1000 nm tork değeri çıkartabiliyor. Finalde de 3.4 saniye kalkış ve 330 km maksimum hız rakamını çekinmeden veriyor.

Her sektörde bazı planlanan şeylerin tutmama olasılığı olduğu gibi Tramonto projesinde de bazı aksaklıklar yaşanmış. Normalde şirket bundan 150 adet üretim planıyla yola çıkmış. Gel gelelim isteyenler isteklerinden hızlı vazgeçince, sayı 15’e kadar düşmüş. Olsun! Nadir ve güzel kondisyonda olması değerini 150 bin dolara kadar çıkarmış. 150 adet olsaydı belki de 50-60 bin dolar civarlarında olacaktı. Yani dünyada 5 adet örneği olan Rezvani Alpha X ile muameleniz aynı olacaktır. Fiyat farkını saymazsak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum