Yatırım yapmaya başla!

Fırıncılar Federasyonu Başkanı Ekmeğe Zam Haberini Yalanladı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, son günlerde ekmeğe zam yapıldığı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Fırıncılar Federasyonu Başkanı Ekmeğe Zam Haberini Yalanladı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, geçtiğimiz günlerde çıkan ekmeğe zam yapıldı haberini yalanladı. “Yüzde 15 ekmek zammı oldu” haberinin gerçeği yansıtmadığını belirten Balcı, Bakanlığın açıklaması ile kendi yaptıkları arasında hiçbir fark olmadığını söyledi.

Kocaeli Fırıncılar Odası’nda basın toplantısı yapan Halil İbrahim Balcı, fiyat artışının gündemde olduğunu fakat henüz yapmadıklarını söyledi.

Yazılı ve görsel basında ekmeğe 25 kuruş zam yapıldığı yönde çıkan haberlerin, gerçeklerle bir alakası olmadığını belirten Balcı, İstanbul Ticaret Odası’na bağlı 4 ilçede, 84 fırında %20’lik bir artışın yapıldığını, fakat bu durumun İstanbul’da faaliyet göstere 2.800 fırına mal edilemeyeceğini ifade etti. Türkiye’de ekmek fiyatlarının arttığı yönünde algı oluşturulmasını ise yanlış bulduğunu belirtti.

Ekmek fiyatlarında yaklaşık iki yıldır herhangi bir artış yapılmıyor.

Fırıncı esnafının zor durumda olduğunu söyleyen Balcı, iki yıldır hiçbir zam yapılmadığını, fakat fiyat değişikliğinin gündemde olduğunu dile getirdi. Eğer bir artış olursa da bunun %15’ten fazla olmaması için odalarına genelge yazacaklarını, bu oranların her ile göre farklı olabileceğini söyledi.

Öte yandan fiyatın illerde komisyon toplantılarından sonra Fırıncılar Federasyonu ve Ticaret Bakanlığı görüşü alındıktan sonra belirleneceği, bunun da bugün müracaat edilse bile 1,5 – 2 ay süreceğini belirtti.

Fiyat artışı yapılmaması halinde ekmekte sağlık ve hijyenin ortadan kalkacağı söylendi.

2002 yılından bu yana ülkemizde ekmek fiyatının yılda bir defa değiştiğini kimsenin iddia edemeyeceğini belirten Balcı, her şeyin ucuz ekmek olmadığını, zam yapılmaması halinde hijyen ve sağlık gibi durumlardan bahsedilmemesi gerektiğini dile getirdi. Önemli olanın kaliteli ekmek olduğunu söyleyen Balcı, şu an Türkiye’nin her yerinde azami kilogram fiyatının 5 lira olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum