Yatırım yapmaya başla!

Firefox Sosyal Medya Uygulamalarının Veri Skandallarına Dair Kullanıcıları Bilgilendirecek

Mozilla’nın gözde tarayıcısı Firefox, son günlerde kullanıcı güvenliğini artıracak yenilikler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Şirket şimdi de veri ihlallerine karşı kullanıcıları uyaracak bir uyarı sistemi geliştiriyor.
Firefox Sosyal Medya Uygulamalarının Veri Skandallarına Dair Kullanıcıları Bilgilendirecek

Tarayıcı pazarında hatırı sayılır bir kullanım oranına sahip olan Firefox, daha güvenli ve kullanışlı bir deneyim sunmak adına sürekli kendisini geliştiriyor. İnternet ortamında kullanıcıların veri güvenliğinin korunması adına pek çok farklı kriterin sağlanması gerekiyor. Burada en büyük rollerden birisi ise hiç kuşkusuz tarayıcılara düşüyor.

Chrome, Firefox, Opera gibi popüler tarayıcılar kullanıcılarının veri güvenliğini sağlamak adına yaptıkları güncellemelere ara vermeden devam ediyor. Son olarak bu alanda Firefox, önümüzdeki dönemde kullanıma sunacağı yeni bir özellik ile gündeme geldi.

Geçtiğimiz gün itibariyle yapılan duyuruda Firefox’un HTTPS protokolüne sahip olmayan internet sitelerini ‘Güvenli Değil’ etiketi ile göstermeye başlayacağı ortaya çıkmıştı. Ancak gelen haberler gösteriyor ki Mozilla’nın kullanıcı güvenliğini sağlamak adına yeni uyarı sistemler üzerinde çalışıyor.

Firefox Veri İhlallerine Karşı Uyaracak

Firefox Veri İhlallerine Karşı Uyaracak

Son yıllarda internet dünyasında veri ihlallerine sıkça rastlanır oldu. Geçtiğimiz aylarda Facebook’un yaşadığı Cambridge Analytica olayı hala hafızalardaki yerini koruyor. Bununla birlikte internet sitelerinin büyük bölümünün kullanıcılardan izinsiz veri topladığı biliniyor. Sosyal medya platformları ise bu alanda dikkat çeken başlıca uygulamalar arasında yer alıyor.

Hatta bu veriler satışa çıkarılıyor ve Mozilla’nın kullanıcı odaklı çalışmalar adına verileri satın aldığı gündeme gelmişti. Mozilla internet tarayıcısı için geliştirdiği Firefox Monitor adlı yazılım ile kullanıcılarının verilerinin çalınıp çalınmadığını kontrol etmeye hazırlanıyor.

Geliştirilen sistem ile kullanıcılar herhangi bir platform üzerinde verilerinin sızdırıldığına dair anlık olarak bilgi sahibi olabiliyor. Bununla beraber e-posta ve şifre bilgileri hemen değiştirilebilir.

Firefox Lockwise ile Hesaplar Korunacak

Firefox Lockwise ile Hesaplar Korunacak

Kullanıcıların herhangi bir veri ihlali ya da hesap çalınmasından anında haber olması için korumak istedikleri hesapları Firefox Lockwise bölümüne tanımlamaları gerekiyor. Anlık olarak denetimde bulunacak bu eklenti, herhangi bir hesabın çalınması ya da izinsiz erişim sağlanması anında kullanıcıyı uyaracak.

Şifreler otomatik giriş olarak tanımlandığında Lockwise veri tabanında tutulmaya başlanacak. Mozilla bu özelliğine Firefox’un ücretsiz sürümünde yer veriyor. Mozilla adına açıklamalarda bulunan bir yetkili ise bu özelliklerin önümüzdeki süreçte çok daha işlevsel hale getirileceğini ve üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Bugün itibariyle Google’ın tarayıcısı Chrome, pazarın çok büyük bir bölümünü elinde tutuyor. Firefox’a gelen güvenlik alanındaki yeni özellikler tarayıcının kullanım oranını ne oranda değiştirecek bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum