Yatırım yapmaya başla!

Firefox’un Sahibi Mozilla Çalışanlarını İşten Çıkarmasıyla Gündemde

Firefox’un geliştiricisi olan Mozilla, 70 çalışanının işine son verdiğini açıkladı.
Firefox’un Sahibi Mozilla Çalışanlarını İşten Çıkarmasıyla Gündemde

Tarayıcı pazarında Chrome’un sahip olduğu hakimiyet, rakipleri üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Google bu alanın büyük bölümüne hakim olsa da kendisine en yakın rakip olarak Mozilla’nın geliştirmiş olduğu Firefox’u gösterebiliriz. Mozilla tarayıcısının kullanıcı sayısını artırmak adına geliştirdiği yeni özellikler ile zaman zaman gündeme geliyor. Son olarak yayınlanacak yeni sürüm ile kullanıcıları epeydir bezdiren bildirimlerden kurtaracak bir özelliğin yolda olduğunun müjdesi verilmişti.

Tarayıcının geliştirme aşaması son sürat sürerken, Mozilla olumsuz bir haber ile gündeme geldi. Şirketin bazı çalışanlarını işten çıkardığı açıklandı. Geçtiğimiz günlerde alınan bu karar ile 70 çalışanın işine son verildiği ortaya çıktı. Mozilla cephesinden alınan bu kararın sebebine ilişkin olarak açıklamalar gecikmedi. Şirketin yönetim kurulu başkanı zor bir seçim yaptıklarını söyledi.

Mozilla Çalışanlarını İşten Çıkardı

Mozilla Çalışanlarını İşten Çıkardı

Mozilla Yönetim Kurulu Başkanı Mitchell Baker, şirket olarak 70 çalışan ile yollarını ayırmak durumunda kaldıklarını açıkladı. Alınan bu karar ile ilgili değerlendirmede bulunan Baker, “İnovasyonu finanse etmek için önemli bir yatırım yapıyoruz. Bunu gerçekleştirmek için zor seçimler yapmak zorunda kaldık.” diye konuştu. Yatırım planlarından dolayı böyle bir karar aldıkları için üzgün olduklarını söyleyen Baker, bazı zamanlar zor seçimler yapmak durumunda kaldıklarını ifade etti.

Uzmanalar alınan bu kararı Mozilla’nın gelir gider dengesini sağlamak adına temkinli davranması olarak yorumluyor. Şirketten yapılan “Mali durumumuzda daha ölçülü bir yaklaşım izliyoruz.” açıklaması da bu görüşü doğruluyor. 2017 yılı itibariyle Mozilla’nın 1200 çalışanı olduğu belirtilirken, işten çıkarılan kişilerin Mozilla Vakfı’nı ve alt kuruluşlarını etkilediği ifade edildi.

Firefox Kan Kaybediyor

Firefox Kan Kaybediyor

Mozilla gelecekte öncelik verdiği başlıca konuların güvenlik, gizlilik ve yapay zeka olacağının altını çiziyor. Bununla beraber Firefox’a gelen son haberler Mozilla’yı memnun edecek gibi değil. Tarayıcının kullanıcı sayısında da belirgin bir düşüş söz konusu. Geçtiğimiz yıllarda 300 milyonu aşkın kullanıcısı olan Firefox’un Aralık 2019 itibariyle bu sayısının 253 milyona kadar gerilediği açıklandı.

Chrome’un her geçen gün daha da güçlenmesi Firefox’un günden güne kan kaybetmesine neden oluyor Mozilla önümüzdeki süreçte tarayıcısına yeni özellikler sunmaya devam edecektir. Yapılan yatırımların kullanıcı karşısında ne derece karşılık bulacağı ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum