Yatırım yapmaya başla!

Bir Güvenlik Araştırmacısı Firefox’ta İşletim Sistemlerini Çökerten Hata Buldu

Siber güvenlik uzmanı Sabri Haddouche, Firefox üzerinde yaptığı çalışma ile tüm işletim sistemlerini çökertme potansiyeline sahip bir hataya rastladı.
Bir Güvenlik Araştırmacısı Firefox’ta İşletim Sistemlerini Çökerten Hata Buldu

Mozilla’nın popüler tarayıcısı Firefox, hızla gelişmeye devam ederken, son olarak dikkatleri üstüne çeken bir hata ile gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde VR kullanıcılarına özel Firefox Reality tarayıcısını duyuran Mozilla, bilgisayarların verilerini etkileyecek bir hata ile gündeme geldi.

Kullanıcılar için bilgisayarlarının durduk yere donması ya da çökmesi oldukça sinir bozucu bir durum olmakta. Ağırlıklı olarak Windows işletim sistemlerinde yaşanan bu durum zaman zaman Linux tabanlı ya da macOS işletim sistemlerinde bile görülebiliyor. Son olarak Firefox’ta ortaya çıkan hata tüm işletim sistemlerini doğrudan etkileyecek potansiyele sahip.

Hata Bilgisayarları Çökertebiliyor

Hata Bilgisayarları Çökertebiliyor

Siber güvenlik uzmanı Sabri Haddouche, Firefox üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu işletim sistemi fark etmeksizin bilgisayarları donduran ve hatta tamamen çökmesine neden olacak bir hataya rastladı. Ortaya çıkan sorun öncelikle işletim sisteminin donmasına neden oluyor.

Hata ile karşılaşan kullanıcıların ilk çaresi bilgisayarı yeniden başlatmak olmakta. Eğer hata devam ederse sistemi yeniden kurmak gerekebiliyor. Haddouche’nin raporuna göre söz konusu hata macOS ve Linux işletim sistemlerinde tarayıcı “Hata Raporu” açıyor ve sonrasında çöküyor.

Mozilla’dan Güvenlik Yaması Bekleniyor

Mozilla’dan Güvenlik Yaması Bekleniyor

Araştırmacı Haddouche, açıklamasında Mozilla’nın, Firefox’ta ortaya çıkan hatadan haberdar olduğunu ve yakın zamanda yeni bir güvenlik yaması yayınlayacağını belirtti. Hataya sebep olarak ise Firefox’ta çok uzun isme sahip bir dosya üreten komut olduğu gösteriliyor.

Üretilen uzun isimli komut dosyası işletim sisteminin ya da tarayıcının çökmesine neden olabiliyor. Güvenlik araştırmacısı Firefox’ta ortaya çıkan hatanın iOS ve Android gibi mobil işletim sisteminde görülmediğini Windows ve macOS ve Linux tabanlı işletim sistemlerinde ortaya çıktığını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum