Yatırım yapmaya başla!

Firefox’un Güncelleme Yapması için Açık Olması Gerekmeyecek

Mozilla’nın popüler tarayıcısı Firefox, kapalı olsa bile arka planda güncelleme yapabilecek.
Firefox’un Güncelleme Yapması için Açık Olması Gerekmeyecek

İnternet tarayıcıları kullanıcılarına daha iyi deneyim sunmak adına sürekli kendisini geliştiriyor ve güncelleme paketleri yayınlıyor. Pazarda Chrome, Firefox, Opera ve Edge olmak üzere çok sayıda tarayıcı kullanıcılara farklı seçenek sunuyor. Google’ın tarayıcısı Chrome, pazarın büyük bölümünü domine ediyor ancak diğer tarayıcılar da rekabette var olmak adına yeni özellikler ile adından söz ettiriyor.

Son dönemde Firefox, çeşitli haberler ile gündeme geliyor. Son olarak tarayıcıda güvenlik açığı keşfedilmiş ve milyonlarca kullanıcı için risk oluşturmuştu. Mozilla yaşanan güvenlik açığı sonrası yeni güncelleme yayınlamıştı.

Kullanıcı deneyimi adına yeni uygulamalar ve özellikler üzerinde çalışan Mozilla, son olarak güncelleme işlevine yönelik yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bundan böyle Firefox’un güncellenmesi için tarayıcının açık olmasının şar olmadığı belirtildi.

Firefox’a Yeni Teknoloji

Firefox’a Yeni Teknoloji

Genel olarak pek çok uygulamada olduğu gibi internet tarayıcılarının da güncelleme alması için çalışır durumda olması gerekiyor. Kullanıcıların fark etmeyeceği şekilde arka planda güncellenen tarayıcılar, yeniden başlatma ile yeni yüzüne kavuşuyor. Gelen yeni özellik ile Firefox kapalı konumdayken bile arka planda güncellemeleri alacak.

Tarayıcı bu özelliğe kavuşmak için Microsoft’un geliştirdiği bir teknolojiyi bünyesine katıyor. Microsoft’un imzasının olduğu Windows Background Intelligent Service (BITS) adı verilen teknoloji Firefox’ta güncellemelerin kapalı olmasına rağmen yapılmasına olanak sağlayacak.

Aslında BITS hizmeti Firefox için yeni sayılmaz. Halihazırda kullanılan teknoloji, tarayıcı açıkken güncelleme görevini yürütüyordu. Artık bunun için tarayıcının açılması şart olmayacak.

Firefox 70 ile Yeni Özellik Geliyor

Firefox 70 ile Yeni Özellik Geliyor

Mozilla’nın üzerinde çalıştığı özelliğin Firefox 70 sürümü ile kullanıcılara sunulması planlanıyor. Yapılacak olan değişiklik ile ilgili açıklamalarda bulunan Mozilla yetkilisi Matt Howel“Güncelleme ajanı, tarayıcı kapandıktan sonra güncellemeleri indirmek ve uygulamak için çalışmaya devam edecek bir arka plan işlemi olarak planlanıyor.” diye konuştu.

Şirket yetkililerinden Kirk Steuber ise yeni araçla ilgili yaşanacak süreç hakkında bilgilendirmede bulundu. Yetkili açıklamasında “Güncelleme aracısını yayınlamaya doğru atılan bir adım olarak, ilk önce Firefox’un güncelleme aracı olmadan BITS kullanarak güncelleme yapmasına izin vereceğiz.

Bu, bir seferde hepsini bırakmak yerine, bir indirme mekanizmasından diğerine daha kolay geçiş yapmamızı sağlayacaktır. Bu arayüz, şimdilik doğrudan BITS ile iletişim kuracak, ancak gelecekte Güncelleme Aracını kullanarak BITS ile iletişim kurabilecek şekilde tasarlanacak. Bu, BITS işlerini Yerel Hizmet kullanıcısı olarak yönetmesini sağlar; böylece Güncelleme Aracısı bunları bağımsız olarak indirdiğinde indirme işleminin gerçekleşmesini istiyoruz.” ifadelerine yer verdi

Firefox 70 ile gelecek olan güncelleme özelliğinin şu an da testleri devam ettiği biliniyor. Firefox Nightly sürümünde kullanılan özelliğin yakın zamanda kararlı sürümde yer alması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum