Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Siber Güvenlik Şirketi FireEye Devlet Destekli Saldırılara Uğradığını Açıkladı

Siber güvenlik şirketi FireEye, devlet destekli saldırıların hedefi olduğunu belirtiyor.
ABD’li Siber Güvenlik Şirketi FireEye Devlet Destekli Saldırılara Uğradığını Açıkladı

ABD’nin önde gelen siber güvenlik şirketlerinden biri olan FireEye, devlet destekli saldırganlar tarafından saldırıya uğradığını açıkladı. Bilgisayar korsanlarının firmanın müşteri güvenliğini test etmek ve güvenlik açıklarını bulmak için kullandığı özel araçlarını hedef aldığı ve bunlara erişim sağladığı belirtildi.

Bu saldırı yöntemlerinin ilerleyen dönemde başka mecralarda da uygulanmasından yana endişe duyuluyor. Siber güvenlik konusu gelişen teknoloji ile beraber günümüzde çok daha önemli bir hal almış durumda. FireEye yetkilileri yapılan saldırılarda herhangi bir müşterilerinin bilgisinin sızdırılmadığına inanıyor. Yine de bu konuyla ilgili net ifadede bulunmaktan kaçınıyorlar.

Şirket ABD’nin en büyük siber güvenlik şirketlerinden biri olarak biliniyor. Kurumsal firmalara siber güvenlik çözümleri sunan FireEye’ın yıllık geliri 900 milyon dolar seviyesinde. FireEye CEO’su Kevin Mandia hackerların devlet destekli olduğunu belirterek, üst düzey saldırı yetenekleri ile donatıldıklarını söyledi.

FireEye Hackerların Hedefinde

FireEye Hackerların Hedefinde

Devlet destekli siber saldırılara dair açıklamalarda bulunan FireEye CEO’su Kevin Mandia, yapılan son saldırıların bugüne kadar yaşadıkları yöntemlerden farklı olduğunu söyledi. Operasyonel güvenlik alanında son derece deneyimli olduklarını belirten Mandia, “Güvenlik araçlarına karşı koyan yöntemler kullanarak gizlice hareket ettiler. Geçmişte bizim veya ortaklarımızın şahit olmadığı yeni bir teknik kombinasyonu kullandılar ” diye konuştu.

Şirket yapılan saldırıyı Federal Araştırma Bürosu (FBI) ve Microsoft gibi ortaklar ile beraber araştırdığını belirtiyor. Yapılan siber saldırı açıklaması sonrası şirketin hisselerinde yüzde 7 oranında gerileme kaydedildi. Diğer yandan FireEye’ın yaptığı bu açıklama bürokratlar tarafından takdir topladı.

Şirket Saldırı Sonrası Önlemler Aldı

Şirket Saldırı Sonrası Önlemler Aldı

Senatör Mark Warner yapılan açıklamadan övgüyle bahsederek, “FireEye’ı bu haberle hızlı bir şekilde kamuoyuna açtığı için alkışlıyorum ve umarım şirketin bu saldırıyı açıklama kararı, benzer saldırılarla karşılaşan diğerlerine örnek teşkil eder. Ulus devletlerin arkasında olduğu siber saldırıları durdurmak hiç kolay değil.” diye konuştu.

Şirket saldırıya yanıt olarak, müşterilerinin ve siber güvenlik topluluğunun çalınan araçlara karşı savunma yapmasına yardımcı olmak için 300’den fazla önlem geliştirdiğini açıkladı. Yapılan açıklamada müşterilerin toplumun yasal ve etik sınırları dışındaki tehdit aktörlerinden korumak adına her gün yenilikler yapıldığına yer verildi.

Açıklamanın devamında, “Ürünlerimizin etkinliğine ve onları iyileştirmek için kullandığımız süreçlere güveniyoruz. Bu saldırı sonucunda düşmanlarımız hakkında daha fazla şey öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz ve bu olaydan daha büyük güvenlik topluluğu daha iyi korunarak çıkacak. Doğru olanı yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. sözlerine yer verildi.

FireEye ilk kez siber saldırı ile karşı karşıya kalmıyor. ABD’li şirket daha önce de 2017 yılında analistlerinden birinin sosyal medya hesaplarının hacklendiğini açıklamıştı. “Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum