Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya’da Alışık Olunmayan Durum: Gazeteciler Yargılanıyor!

Basın özgürlüğündeki olumlu karnesi ile tanınan Finlandiya'da üç gazeteci nadir görülen bir davada yargılanıyor. Detaylar haberde;
Finlandiya’da Alışık Olunmayan Durum: Gazeteciler Yargılanıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Finlandiya basınının en önemli gazetelerinden biri olan Helsingin Sanomat’ın üç gazetecisi, ulusal savunma istihbaratını ifşa etmekle suçlanırken, haklarında en az 18 ay hapis cezası talep edildiği açıklandı.

Savcı, basın özgürlüğü ile meşhur ülkedeki benzeri görülmemiş davada, iki Helsingin Sanomat gazetecisinin ve eski editörünün, 2017 yılında yayımlanan bir makalede ulusal savunma sırlarını ortaya çıkardığını iddia ediyor.

Bu arada suçlanan isimlerin, makaleyi kaleme alan Laura Halminen ve Tuomo Pietilainen ile gazetenin siyasi haber departmanı eski editörü Kalle Silfverberg üçlüsü olduğu belirtildi.

Söz konusu makale, dijital ağlardaki özel verilerin izleme yetkilerinin genişletip genişletilmemesi parlamentoda tartışılırken, ülkedeki bir savunma askeri istihbarat teşkilatının faaliyetlerine dair detaylara yer vermişti.

Savcıya göre makale, kamuoyu ile paylaşılması yasalara aykırı olan zararlı bilgiler içeriyordu.

GCM Yatırım Banner

Niemi: Yasaları Çiğnemediler

Dava kapsamında başlangıçta suçlanan ancak sonrasında hakkındaki suçlamalar düşen Helsingin Sanomat Genel Yayın Yönetmeni Kaius Niemi, suçlama yöneltilen gazetecilerin yasaları çiğnemediklerini söyledi.

Niemi verdiği demeçte, “Yayımlanan her cümle için, makalemizin okurla buluşmasından önce bilgilerin internette veya kitaplarda bulunabileceğini gösterebiliriz. Kamuya açık bilgiler sınıflandırılamaz” ifadelerini kullandı.

Gazeteciler Perşembe günü Helsinki bölge mahkemesindeki ön oturumda bulunmadılar. İlk duruşmanın 29 Eylül’de yapılacağı açıklandı.

Aho: Dava, Türünün İlk Örneği

Finlandiya Gazeteciler Sendikası başkanı Hanne Aho, davanın türünün ilk örneği olduğunu söylerken “Finli gazetecilerin vatana ihanetle suçlanması tamamen istisnai bir durum” açıklamasında bulundu.

Finlandiya, Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından her yıl paylaşılan küresel basın özgürlüğü sıralamasında yıllardır en iyi ülkeler arasında yer alıyor. Ancak derneğin Finlandiya şubesi, kısmen dava nedeniyle ülkenin bu yıl beşinci sıraya düştüğünü bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın