Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya: Türkiye Güvenliğimizi Tehlikeye Atıyor

NATO üyeliği çıkmaza giren Finlandiya, her geçen gün güvenliklerinin tehdit edildiğini duyurdu. Üyeliklerinin onayı için Türkiye’ye çağrı yaptı.
Finlandiya: Türkiye Güvenliğimizi Tehlikeye Atıyor
HABER GİRİŞ

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği talebinde kilit rol oynayan Türkiye’ye İsveç’ten sonra Finlandiya da çağrılarını sürdürdü. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye’den onay alınmadığı için Baltık bölgesinin güvenliğinin zarar gördüğünü söyledi.

Londra merkezli Financial Times (FT) gazetesine röportaj veren Haavisto, Rusya’nın askeri saldırılarına hız verdiği dönemde Avrupa’nın güvenliğinin kırılgan hale geldiği yorumunda bulundu.

Bu süreçte kritik konumda olan Türkiye’nin tavrının ise Baltık bölgesinin güvenliğine zarar verdiğini savundu.

NATO’nun diğer 28 üyesi Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik tekliflerine onay verirken Ankara’nın hâlâ kararını askıda bırakmasını eleştirdi.

Haavisto, “Bu güvenlik koşullarında Baltık Denizi’nde güvenliğin güçlendirilmesinde herhangi bir gecikme elbette endişe verici. …NATO’nun 5. maddesi kapsamına ne kadar erken girer ve NATO’nun savunmasına katkıda bulunabilirsek şartların o kadar iyi olacağını vurguladık” dedi.

GCM Yatırım Banner

Üçlü Memorandumda Anlaşmazlık Yaşandı

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından NATO’ya katılmak için başvura bulunmuştu. Ancak Türkiye, iki ülkenin NATO üyeliğine yeşil ışık yakmamıştı.

Tüm üyelerin onayı gerekli olduğu için Türkiye’nin iki ülkenin başvurularına onay vermemesi İsveç ve Finlandiya için sorun yarattı.

Ankara, iki ülkeyi teröristler için sığınak olmakla itham etmiş, söylediği isimlerin Türkiye’ye iadesi olmadığı takdirde onay vermeyeceğini duyurmuştu.

İsveç ile Finlandiya, Türkiye ile imzaladıkları üçlü memorandumda, PKK ve uzantılarıyla mücadelede Ankara ile tam iş birliği sözü vermişti.

Ankara, terörizmle suçladığı 73 kişinin iadesini talep etmiş ancak bu üçlü memorandumda belirtilmediği için anlaşmazlık çözüm bulmamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın