Yatırım yapmaya başla!

Finlandiya Ekonomisi Ağustos’ta 6. Ardışık Aylık Düşüşünü Kaydetti

Finlandiya İstatistik Kurumu, ülke ekonomisinin Ağustos ayında altıncı kez üst üste küçüldüğünü açıkladı. Detaylar haberimizde;
Finlandiya Ekonomisi Ağustos’ta 6. Ardışık Aylık Düşüşünü Kaydetti

Finlandiya İstatistik Kurumu (Statistics Finland), ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının Ağustos 2020’de yıllık bazda yüzde 3,3 daraldığını açıkladı. Bu ekonomideki düşüşün ardışık altıncı ayı olurken yüzde 3,3’lük daralma, önceki ayın yüzde eksi 2,7’ye revize edilmiş GSYİH verisinin üzerine geldi.

Ağustos ayında üretim tüm sektörlerde düşerken hizmetler yüzde 3,1; tarım, ormancılık ve balıkçılık yüzde 12,6; imalat da yüzde 2,7 oranında geriledi.

Ağustos’ta altıncı kez üst üste düşen ekonominin yanı sıra başka veriler de açıklayan istatistik kurumu, inşaat maliyetlerinin Eylül ayında yıllık bazda yüzde 0,2 düştüğünü söyledi. İşgücü maliyetleri yüzde 0,8 ve hizmet fiyatları yüzde 0,5 artarken malzeme bedeli bir yıl öncesine göre yüzde bir düştü.

Ağustos’tan Eylül’e kadar, toplam inşaat maliyeti endeksi yüzde 0,4; işgücü maliyetleri yüzde 1,1 ve hizmet fiyatları yüzde 0,4 arttı.
Finlandiya GSYİH
Kaynak: Statistics Finland

Malzeme bedeli ise önceki aya göre yüzde 0,2 düşüş kaydetti. Bununla birlikte yatırım hizmeti şirketlerinin komisyon gelirleri ve faaliyet kârı 2020’nin ikinci çeyreğinde azaldı. Yatırım hizmeti şirketlerinin net faaliyet kârı, 2020’nin ikinci çeyreğinde 25 milyon euro oldu.

Önceki yılın aynı çeyreğine göre beş milyon euro daha az işletme kârı bildirildi. Komisyon geliri 11 milyon euro düşerek 88 milyon euroya geriledi. Finlandiya’da faaliyet gösteren bankaların finansal işlemlerinden elde edilen net gelir 2020’nin ikinci çeyreğinde artarken faaliyet kârı azaldı.

2020’nin ikinci çeyreğinde, Finlandiya’da bankacılık yapan kredi kuruluşlarının mali işlemlerinden elde edilen net gelir 1,2 milyar euro ve faaliyet kârı 504 milyon euro oldu. Aynı dönemde Finlandiya’da bankacılık yapan kredi kuruluşları 1,662 milyon euro faiz geliri biriktirdi. Faiz giderleri ise 490 milyon euro oldu.

Aralarındaki fark olarak hesaplanan finansal faaliyetlerden net gelir 1,172 milyon euro oldu. Net gelir ise önceki çeyreğe göre 25 milyon euro arttı. Finlandiya’da faaliyet gösteren bankalar için önemli bir gider kalemi olan idari giderler ise ikinci çeyrekte 1,180 milyon euro oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum