Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finlandiya Başbakanı: Anlaşmasız Brexit Gerçekleşecek Gibi Görünüyor

Finlandiya Başbakanı Antti Rinne, anlaşmasız bir Brexit’in muhtemel göründüğünü belirterek dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Finlandiya Başbakanı: Anlaşmasız Brexit Gerçekleşecek Gibi Görünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Finlandiya Başbakanı Antti Rinne, Cuma günü verdiği bir demeçte anlaşmasız Brexit’in olası göründüğünü ancak Manş Denizi’nin her iki tarafının da ileriye dönük iyi ilişkilere sahip olacağını umduğunu söyledi.

Sonuçta İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, çıkış tarihinin gelecekteki ilişkiler konusunda net bir anlaşmaya varmadan giderek yaklaşması nedeniyle Avrupalı liderler için sürekli bir endişe kaynağı.

Böyle bir senaryoda, anlaşmasız Brexit olacak ve bu da ticaretin her iki tarafın uygulayacağı daha yüksek tarifelerle yapılması anlamına gelecek.

Finlandiya Başbakanı: Anlaşmasız Brexit Daha da kötüsü anlaşmasız Brexit risklerini ele alan hükümet raporuna göre senaryoda sokaklarda isyanların çıkması, gıda kıtlığının yaşanması, tıbbi malzemeler tedariğinin kesilmesi gibi olasılıklar bulunuyor. Finlandiya Başbakanı Antti Rinne de anlaşmasız bir Brexit olasılığı hakkında soru sorulduğunda; “Şimdi bunun gerçekleşecek gibi göründüğünü ve gerçekleşeceğini kabul etmemiz gerektiğini söyleyeceğim” dedi.

Daha iyi bir dünya yaratmak için İngilizlerle Avrupa Birliği’nin birlikte olabileceği bir duruma erişebileceklerini umduğunu da sözlerine ekledi.

Finlandiya Başbakanı İngiltere AB Birlikte Çalışmalı Bu noktada İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit’i tartışmak üzere AB’nin yönetici kolu Jean-Claude Juncker ile Pazartesi günü Lüksemburg’da bir öğle yemeğinde bir araya geleceği hatırlatıldı. Bu ikilinin, Johnson Ağustos ayında göreve başladığından beri ilk buluşmaları olacak. Johnson daha önce Alman ve Fransız liderlerle kendi başkentlerinde tanıştı. Bununla birlikte, AB’nin Brexit müzakerecisi Michel Barnier, yeni İngiltere hükümetini somut öneriler sunmadığı için eleştirdi.

Barnier Perşembe günü Avrupalı politikacılara; “Önümüzdeki haftalarda, İngilizlerin yasal biçimde kullanıma hazır olan somut önerilerde bulunup bulunamayacağını göreceğiz” dedi.

Anlaşmasız Brexit Tarih Yaklaşıyor Rinnie de birkaç hafta önce İngiltere Başbakanı Boris Johnson’la yaptığı bir telefon konuşmasında mevkidaşına yeni bir anlaşma yapmanın mümkün olmadığını açıkça belirttiğini söyledi. İngiltere’ye Brexit’i çözmek için başka bir uzatma hakkı verme konusunda istekli olup olmadığı sorulduğunda ise Rinnie, yeni bir çözüm olmaması kaydıyla bu durumu daha fazla uzatmanın yararsız olacağını belirtti.

“Umarım Johnson daha fazla zaman isteyecekse, bu söyleyecek bir şeyleri olduğu anlamına gelir. Bu saatten sonra durumu nasıl çözebiliriz? Bu, tüm Avrupa Birliği’ndeki herkes için büyük bir soru” dedi. Finlandiya şu anda AB’nin dönem başkanlığını elinde tuttuğu ve bunun Avrupa gündemini şekillendirmede kilit rol oynadığı anlamına geldiği ayrıca belirtildi. Rinne de iklimin ve göçün yıl sonuna kadar en büyük konu olacağını umduğunu ancak Brexit’in en büyük sorun olacağını düşündüğünü belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu