Yatırım yapmaya başla!

Fındık Üretiminde Lider Olan Türkiye’nin Tahtı Sallantıda!

Dünyanın her tarafından gelen talebi karşılamaya çalışan İtalyan çikolata markası Ferrero, tedarikçi arayışına girdi. Bu durum sektörde dünya lideri olan Türkiye'ye zarar verebilir.
Fındık Üretiminde Lider Olan Türkiye’nin Tahtı Sallantıda!

Tarihi kaynaklara göre binlerce yıldır ülkemizin kuzeyinde fındık ağaçları yetişiyor. Yaklaşık 6 yüzyıldır da Türkiye’de üretilen fındıklar başka ülkelere ihraç ediliyor. Türkiye fındık yetişmesi için uygun koşullara sahip olan birkaç ülkeden biri ve burada yetişen fındıklar dünya ihracatının %75’ini karşılıyor. Business HT’nin haberine göre fındık üretiminde dünya lideri olan Türkiye, şu günlerde Nutella’daki tahtından her an inebilir.

Nutella’nın sahibi olduğu Ferrero SpA, artan talebi karşılamak için Türkiye’den başka tedarikçi arayışına girdi.

Dünya fındığının yaklaşık %70-75’ini üreten ülkemiz; Nestle, Ferrero, Kraft Heinz ve Mondelez International gibi firmalara ihracat yapıyor. Ferrero’nun dünyanın her tarafından gelen talebe yetişmek için yeni tedarikçilere yönelmesi, Türkiye’nin 2,8 milyar dolar değerindeki fındık endüstrisine darbe vurabilir.

Ferrero’nun Kanada’daki fındık çeşitlerini test eden bir projeyi finanse etmek istediği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, geçtiğimiz ay Kanada’nın Ontario eyaletinde, farklı fındık çeşitlerini test eden bir proje başlatıldı. Ferrero’nun söz konusu projeyi finansal anlamda desteklemek istediği öğrenildi. Proje kapsamında şu anda 161 hektar büyüklüğünde olan fındık yetiştirme alanının, 2027 yılına kadar 10 bin 100 hektara çıkarılması planlanıyor. Ancak Ferrero sözcüsü Francesca Fulcheri’nin açıklamasına göre, bu uzun sürecek bir proje olduğu için Türkiye hala bir numaralı fındık tedarikçileri konumunda.

Fındık pazarı; Sırbistan, Şili, Güney Afrika, Avustralya ve ABD’nin New Jersey eyaleti olmak üzere geniş bir alana yayılacak.

Ferrero’da çalışan tarım uzmanı Barb Yates tarafından yapılan açıklamaya göre fındık pazarı saydığımız bu ülkeleri kapsayan bir alanda genişletilmek üzere çalışmalara başlandı. Örneğin; Şili’nin fındık ihracatı 2016 yılında 6.500 tona ulaşırken, Avustralya’nın güneybatısında 900 bin fındık ağacının yetiştirildiği biliniyor.

Türk fındığının önemli müşterilerinden olan Olam International, geçen sene Gürcistan’dan fındık almaya başladı. Durak Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, maliyetin azaltılıp, verimin artırılmaması halinde Türk fındığının tehlike altında olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum