Yatırım yapmaya başla!

Fındık Üreticilerine Sezon Boyunca Yapılan Ödemelerin Tutarı 414 Milyon Lirayı Buldu!

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Güldal, bu sezon fındık üreticilerine toplamda 414 milyon lira ödeme yapıldığını açıkladı.
Fındık Üreticilerine Sezon Boyunca Yapılan Ödemelerin Tutarı 414 Milyon Lirayı Buldu!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, bir restoranda düzenlenen basın toplantısında fındık üretim sektörüne dair açıklamalarda bulundu. Bu sabah saat 09:00 itibarıyla fındık üreticilerinin banka hesaplarına toplamda 266 milyon lira aktarıldığını belirten Güldal, bu sezon toplamda 414 milyon lira tutarında  ödeme yapıldığını belirtti.

Güldal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatlarını açıklamasıyla birlikte TMO olarak fındık alımlarının başlatıldığını belirtti.

TMO Genel Müdürü Ahmet GüldalAçıklamasında hemen her alım noktasını dolaştıklarını açıklayan Güldal, son olarak dün Trabzon’daki beş fındık üretim merkezinden dördüne ziyaret gerçekleştirdiklerini, orada sektör yetkilileriyle iletişime geçtiklerini açıkladı. Şu durumda TMO’nun fındık alımını başlatmasıyla birlikte 2019’da önemli bir rekoltenin geldiği varsayıldığında, duyulan endişelerin yok olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın levant kalite fındık fiyatının 16,5; Giresun kalite fındık fiyatının ise 17 lira olarak belirlendiğini belirten Güldal, bu fiyatların korunarak arzın bu şekilde şekillendiğini açıkladı. Bir süre önce meydana gelen fındık fiyatlarındaki düşüşü anımsatan Güldal, bunun küçük fındık üreticilerinin bölgelerini terk ederken hızlı bir arzla ürün satışı gerçekleştirmesinden kaynaklandığını açıkladı.

Güldal, TMO’nun fındık üretimi konusunda üzerine düşen sorumlulukları sahip olduğu tecrübelerle yerine getirdiğini belirtti.

TMO Üzerine Düşeni YapacakBu noktada 2019’un Nisan ayında yapılan Fındık Çalıştayı’na değinen Güldal, orada alınan kararlar neticesinde TMO olarak fındıkla alakalı izlenecek yolun belirlendiğini açıkladı. Belirlenen bu yol haritası sayesinde hasattan önce fiyatların bildirilmesi, alım işlemleri, depolama ve alınacak önlemler gibi her türlü noktanın belirlendiğini belirti.

Fındık üreticileri ile çiftçilerin zor duruma düşmediklerini belirten Güldal, ilk etapta rutubetten kaynaklı birtakım sıkıntılar yaşandığını, ürünlerin zarar görmemesi için buna yönelik önlemlerin alındığını açıkladı. Ardından TMO olarak fındıkta uzun süreli bir depolamaya ihtiyaç duyulacağını, kısa süreli ticaret düşünmediklerini belirtti.

Konuşmasında asıl olarak fındık üreticilerine yapılan ödemelere dair bilgilendirme yapan Güldal, bu sabah itibarıyla yapılan ödemelerin ardından üreticilerin paralarını tahsis edebileceğini duyurdu. Üreticiler tarafından TMO’ya gösterilen yoğun ilgiden memnuniyetini dile getirdi ve bundan sonraki dönemlerde görev verilmesi durumunda her şartta üreticinin yanında olacaklarını açıkladı.

Açıklamalarına sürecin devam ettiğini bildirerek devam eden Güldal, randevuların 31 Ekim’e kadar süreceğini, Trabzon’da şu ana kadar 6-7 bin civarında randevu alındığını ve sürecin sorunsuz ilerlediğini bildirdi. Fındık üreticilerinin bilinçle hareket etmesinin oldukça önemli olduğunu vurgularken, gelecek yıllarda daha verimli ve kaliteli üretimler gerçekleştirilmesini temenni etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum