Yatırım yapmaya başla!

Yeni Sezonda Fındık İhracatından 2,5 Milyar Dolar Gelir Hedefleniyor

TMO’nun uygulayacağı fiyatların hasat zamanından önce açıklanmasını olumlu karşılayan Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, yeni sezonda fındık ihracatından 2,5 milyar dolar gelir hedefliyor.
Yeni Sezonda Fındık İhracatından 2,5 Milyar Dolar Gelir Hedefleniyor

Geçen hafta Toprak Mahsulleri Ofisi’nin uyguladığı fındık alımında taban fiyatları açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan fiyatlar; Giresun kalite fındıkta 17 lira, levant kalitede 16,5 lira olarak belirlendi.

Sektör temsilcileri açıklanan fiyatları olumlu karşılarken, Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk bu yıl rekoltenin de iyi olduğunu belirtti. Arslantürk, yeni sezonda fındıkta 300 bin tondan fazla ihracat yapıp, 2,5 milyar dolar gelir elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Aslantürk, 2012-2013 yıllarında kaydedilen 301 bin ton seviyesinin aşılmasını planladıklarını belirtti.

300 Bin Ton HedefiMiktar bazında rekor kırmayı hedeflediklerini söyleyen Aslantürk, 300 bin ton fındığın ülkemize yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bir katkı sağlayacağını aktardı. Ülkemizde 720 bin hektarlık fındık ekim alanı olduğunu, üretim ile aynı doğrultuda ihracatı da artırmak istediklerini söyledi. Elimizdeki fındık bahçelerini daha verimli hale getirerek, hem üretimi hem de ihracatı artırabileceğimizi sözlerine ekledi.

Taban alım fiyatlarının hasat zamanından önce açıklanmasının yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin ArslantürkDekarda 90 kilogram olan ortalamanın üzerine çıkılması gerektiğini belirten UFK Başkanı Sebahattin Arslantürk, çiftçilerin istikrarlı bir şekilde tarı yapıp, üretimi artırmaları halinde fındıktan 4-5 milyar dolar gelir elde edebileceğimizi açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde TMO tarafından açıklanan taban alım fiyatları konusuna da değinen Arslantürk, hasat zamanından önce açıklanmasının üretici ve tüketici olmak üzere her kesimin yararına olacağını dile getirdi. Bu sayede herkesin hesabını önceden yapabileceğini söyledi. Ek olarak TMO’nun alım işlemlerini hızlı bir şekilde yaparak, Türk çiftçilerini mağdur etmemesini istedi.

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan da açıklanan taban fiyatlarından memnun kalan isimlerden birisi.

Fındık Taban FiyatlarıHem hasattan önce açıklanmasından hem de rakamlardan memnuniyet duyduğunu dile getiren Ergan, bu sayede üreticinin önünü görebileceğini söyledi. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar ise serbest piyasa ile TMO fiyatları arasında bir miktar fark olabileceğini belirtti. TMO’nun erken açıklaması ile serbest piyasa fiyatlarının da yakın bir değerde geleceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum