Yatırım yapmaya başla!

Fındık İhracatında Tonaj Bazında Rekor Bekleniyor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, bu yıl bir sıkıntı yaşanmadığı takdirde fındıktan iyi bir üretim beklendiğini belirtti. Ayrıca fındıkta tonaj bazında bir ihracat rekoru bekleniyor. İşte detaylar;
Fındık İhracatında Tonaj Bazında Rekor Bekleniyor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, 2019’da bir sıkıntı yaşanmadığı durumda iyi ürün olacağını açıkladı. Ardından, “Temmuz ayı sonunda sayacağız. Gördüğümüz tablo gerçekleşirse tonaj bazında en azından bir ihracat rekoru oluşacağına inanıyorum.” şeklinde görüş bildirdi.

1 Eylül 2018 tarihinde başlayan ve 2018-2019 ihracat sezonuna 275 bin tonluk dış satım hedefiyle giriş yaptıklarını belirten Sevinç, geride kalan yaklaşık 10 aylık dönemde görülen tablonun bu amaca ulaşılacağını gösterdiğini açıkladı.

Sevinç’in söz konusu dönemde elde edilecek gelirden beklentisi 1 milyar 500 milyon doların üzerinde.

Sevinç'in Söz Konusu Dönemde Elde Edilecek Gelirden Beklentisi 1 Milyar 500 Milyon Doların ÜzerindeFındık üretimi yönünden çok iyi bir sezon olmamasına rağmen sektörün dinamizmi sayesinde zorlukların geride kaldığını da sözlerine ekleyen Sevinç, iyi bir miktar döviz ve gelirin oluştuğunu düşündüğünü açıkladı. Bununla birlikte 2019-2020 ihracat döneminin “altın sezon” olarak nitelendirildiğini söyledi.

“Herkesin gördüğü gibi 2019 rekoltesi gayet iyi ama rakamsal yönden bir şey söyleyemiyorum. Temmuz sonu gelip de gerçek bir sayım yapmadan konuşmamız doğru olmaz. Daha bir ay zaman var ama bu eğer gerçekleşirse Türkiye, üretimdeki tekelini kullanarak elindeki fındığın tamamına yakın bir bölümünü satabilecektir diye ümit ediyoruz.” ifadelerini kaydeden Sevinç, en azından tonaj bazında rekoru yakalayabileceklerini ve 300 bin tonun üzerinde çıkılacağını öngördü.

Fındık üretiminde bir problem yaşanmaması durumunda bu yıl ürünün iyi olacağından umutlu olduğunu söyledi. Öte yandan önceki günlerde üretimde dünya lideri olduğumuz fındıkta, yıllık 1 milyon tonluk üretim hedefi konulmuştu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin kabuklu yemiş ve kuru meyve üretiminde dünya pazarında oldukça iyi bir konumda olduğunu açıkladı. Birçok üründe üretici ve ihracatçı konumdaki ülkemizde, pek çok ürün arasından fındık daha büyük bir paya sahip olmakla birlikte dünyadaki fındık üretiminin %70’ini Türkiye karşılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum