Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Üretimde Dünya Lideri Olduğumuz Fındıkta İhracattan 1,2 Milyar Dolar Gelir Sağlandı

Türkiye fındık ihracatından 1 Eylül 2018 ile 30 Nisan 2019 dönemleri arasında 1 milyar 224 milyon 151 bin dolar gelir elde etti.
Üretimde Dünya Lideri Olduğumuz Fındıkta İhracattan 1,2 Milyar Dolar Gelir Sağlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye, dünya fındık üretiminin yaklaşık %70’lik payını kapsayarak lider ülke konumunda. 2018 verilerine göre ülkemizde 706 bin hektarlık alanda, 500 bin çiftçi fındık üretim yapıyor.

Üretim kadar kalitede birinci sınıf olmaya çalıştığımız fındık alanında ithalat ise hiç yapılmıyor. Dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye, son sezonda 210 bin tondan fazla fındık ihracat ederek, 1,2 milyar dolar gelir elde etti.

8 aylık dönemi kapsayan sezonda 210 bin 927 ton fındık ihracatından, 1 milyar 224 milyon 151 bin dolar kazanç sağlandı.

Turkiye Findik IhracatiKaradeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği’nin verilerinden derlenen bilgiye göre 1 Eylül 2018 ile 30 Nisan 2019 dönemleri arasında, standart i fındığın 100 kilogramı, 589 dolardan satıldı. Bu yıl 210 bin ton olan üretim, geçen yıl 215 bin tondan fazla idi. Elde edilen kazanç ise 1 milyar 359 milyon 522 bin 318 dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, toplam ihracatın %39,7’lik kısmına denk gelen 83 bin 843 tonunun işlenmiş fındık olduğunu söyledi. Bu oranın genel ihracattaki payının artırılmasının, hem ülkeye katma değer bırakması hem de istihdamı yükseltmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat 160 bin 439 ton ile toplam miktarın %76’sına tekabül ediyor.

Ab Findik IhracatiFındık sektörünün tek pazara bağlı olmaktan kurtulması gerektiğini söyleyen Sevinç, yeni pazarlara ulaşabilmek amacıyla daha önceki yıllarda, Fındık Tanıtım Grubu tarafından yürütülen faaliyetlerin karşılığının alınmaya başladığını dile getirdi. Buna ilaveten şimdi de Türkiye Tanıtım Grubu’nun yaptığı faaliyetlerin olumlu etkilerinin izlendiğini aktardı.

Bu programlarda ABD, Çin, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerin yer aldığını dile getiren Sevinç, özellikle Çin’e yapılacak ihracatın çok önemli olduğunu kaydetti. Çin’in en fazla ihracat yapılan 10 ülke arasında yer aldığını, ikili ticaretin bu şekilde devam etmesi halinde sezon sonunda 7-8 bin ton arasında gerçekleşmesinin beklendiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu