Paylaşım

Finansal Okuryazarlık için Vatandaşa Eğitim


 

Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek, yeni bir projeye imza attıklarını kamuoyuna duyurdu. Ülkenin finansal okuryazarlığının artırılması için web sitesi kurduklarını belirten Şimşek, bu konuda tepkilerin olumlu olduğunu belirtti. Birçok kurum ile ortaklaşa oluşturulan proje hakkında detaylı bilgiler haberimizin devamında;

Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre, vatandaşa bir web sitesi üzerinden finansal okuryazarlık eğitimi verileceği duyuruldu. Kişisel finans, borsa, ekonomi, kredi kartı kullanımı, bireysel emeklilik sistemi gibi birçok alanda eğitimlerin gerçekleştirileceğini belirten Şimşek; vatandaşların ekonomi ve finans alanındaki öğrenimlerini tamamlayarak, finansal okuryazarlık seviyelerini arttıracaklarını belirtti.

Sistemin test aşaması bitti!

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde örnekleri görülen bu uygulama, ülkemizde de önemli sayıda kullanıcıya ulaşacak gibi görünüyor. Test aşamasının bittiği site, 27 Mayıs’ta kullanıma hazır olacak. Burada eğitim almak isteyen kişilerin siteye kayıt olmaları gerekecek. Üye olduktan sonra karşılarına birçok çeşitli eğitim modeli çıkarılacak. Makaleler, videolar, araçlar ve değerlendirme sınavları gibi kısıtlamasız bütün içeriklerden faydalanılabilecek. Üstelik bunun için herhangi bir ücret ödenmeyecek.

Birçok önemli kurum bu sistemde yer alıyor…

Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamalara göre bu hizmet üzerinde birçok önemli kurumun desteği mevcut. Projenin başında; SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) ile BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu), Merkez Bankası (TCMB), Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği var. SPK ve BDDK projenin koordinatörlüğünü üstlenmiştir.

Türkiye’de finansal okuryazarlık seviyesinin az olduğunu belirten Bakan Şimşek; uygulama ile vatandaşın bu konudaki eksiğini azaltmayı, ekonomik anlamda kalkınmaya katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Bu uygulamayı finansal okuryazarlığın tabana yayılması için başlattıklarını söyleyerek, projenin ciddi bir kesime ulaşacağını buradan anlayabileceğimizi dile getirdi.

Eğitimi verilen alanlar oldukça yalın bir dille anlatılacak…

Site üzerinde birçok konuda eğitimler bulunacak. Bunların başında ise bankacılık hizmet uygulamalarından özellikle kredi kartı kullanımı, bireysel emeklilik sistemi, yatırım piyasalarından borsa hakkında bilgiler olacaktır. Bunun yanında kişisel bütçe eğitimleri, DASK, sigorta ürünleri, türev araçlar ve kurumsal yönetimler de yer alacaktır. Site üzerinde verilen eğitimler vatandaşın anlayacağı gibi yalın bir dille anlatılacaktır. Bu yüzden tüm ülke vatandaşlarının rahatlıkla faydalanabileceği bir sistem olacaktır. Bu sayede halkın finansal okuryazarlığının artırılması hedefleniyor.

Eğitmenlerin de eğitimleri yer alacak!

Ekonomi Bakanı Şimşek, sistem üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın da etkili olduğunu ifade ederek eğitmenler için de eğitimlerin bulunduğunu söyledi. Bu sayede birçok öğretmen çeşitli programlara bu sistem üzerinden katılarak sertifikalar alabilecek. Bunun için de sistem üzerinde sertifikasyon programının başlatılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalanması kararlaştırıldığını belirtti.

Bakan Şimşek, Milli Eğitim Bakanlığı ile düzenlenecek bu sertifikasyon programı dahilinde ülkenin finansal okuryazarlık düzeyinin gelişmesine olumlu katkı sağlanacağını ve programın geniş kitlelere ulaşacağını beklediklerini belirtti. Ayrıca internet üzerinden eğitimlerin büyük oranda geliştiği günümüzde, bu sisteme yüksek sayıda katılımların olacağını düşündüklerini belirtti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın