Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetlere Güven Ocak’ta Sert Geriledi

Aralık ayında 164,9 değerinde açıklanan finansal hizmetler güven endeksinin, Ocak sonucu geldi. TCMB sonuçları ne diyor?
Finansal Hizmetlere Güven Ocak’ta Sert Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), finans sektöründe faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarıyla oluşturduğu, finansal hizmetler anket sonuçlarını açıkladı. Yayımlanan sonuçlara göre 2023 yılı Ocak ayında finansal hizmetler güven endeksi (FHGE), Aralık ayına göre 19,2 puan azalarak 145,7‘ye geriledi.

Anket sorularına göre son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endeksler, FHGE’yi düşüş yönünde etkiledi.

Endeks Aralık ayında 10,2 puan artışla 164,9 değerine yükselmişti.

Ocak ayında son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre zayıfladı. Son üç ayda ve gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış beklentisi de bu dönemde zayıflama gösterdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TCMB

Son üç ayda karlılıkta artış olacağı beklentisi zayıflarken, gelecek üç ayda da artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin azaldığı gözlendi.

GCM Yatırım Banner

Ocak ayında finansal sektörün rekabet gücüne dair beklentilerine bakıldığında, yurt içi piyasalardaki rekabet gücünde son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıfladı.

Gelecek üç ayda iyileşme olacağı beklentisinde ılımlı bir yükseliş oldu. Yurt dışı rekabet gücüne dair değerlendirmelere göre son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentiler güçlendi.

Ocak ayında finansal hizmet faaliyetlerinde güven endeksi 21,1 puan, finansal hizmetler ile sigorta faaliyetlerinde 8,9 puan azaldı.

Sigorta, reasürans ve emeklilik fonlarında ise 24,10 puanlık artış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.