Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mart’ta 2,9 Puanlık Düşüş Gösterdi

TMCB verilerine göre finansal hizmetler güven endeksi Mart’ta bir önceki aya kıyasla 2,9 puan azalarak 157,9’a indi.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mart’ta 2,9 Puanlık Düşüş Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart 2020 dönemine ait Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) sonuçlarını açıkladı. 157 finans kuruluşunun yanıtlarıyla hazırlanan endeks Mart ayında, Şubat verilerine kıyasla 2,9 puan düşerek 157,9’a geriledi.

Son  üç aydaki hizmetlere olan talep endeksi artış yönünde, son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentileri ise azalış yönünde etkiledi.

Mart ayında NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre finansal hizmet faaliyetleri endeksi 2,8 puan azaldı.

Finansal Hizmetler Güven EndeksiFinans ve sigorta faaliyetleri sektöründe güven endeksleri alt sektörler bazında incelendiğinde; 64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) 2,8 puan, 65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) 2,6 puan ve 66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetlerinde 9,6 puanlık düşüş gerçekleşti.

Söz konusu dönemde son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerde bir önceki aya kıyasla güçlenme oldu. Son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğunu düşünenlerin azaldığı görüldü.

Aynı şekilde gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin de Mart ayında zayıfladığı bildirildi. TCMB tarafından yayımlanan rapora göre son üç aydaki istihdamda artış yönlü değerlendirmelerin iyileştiği, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu