Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Haziran’da 0,7 Puan Azaldı

Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü’nden derlenen, finansal hizmetler istatistiklerinin aylık sonuçları yayımlandı.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Haziran’da 0,7 Puan Azaldı

Finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) 2021 Haziran sonuçları yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre FHGE Haziran’da bir önceki aya kıyasla 0,7 puan azalarak 161,5 seviyesinde gerçekleşti.

Endeks Mayıs ayında 4,5 puanlık artışla 162,2 değerini almıştı. Söz konusu hesaplama finansal sektörde faaliyet gösteren 158 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla yapıldı.

Son üç aydaki iş durumuna yönelik beklentiler, endeksi düşüş yönünde etkiledi.
 Finansal Hizmetler Güven Endeksi Geriledi
Kaynak: TCMB

Son üç ayda iş durumu ve hizmetlere olan talep değerlendirmeleri bir önceki aya göre zayıfladı. Finansal hizmetler anketinin ağırlıklı toplu sonuçlarına bakıldığında, son üç aydaki iş durumuna yönelik değerlendirme 56,4’ten 49,6’ya geriledi.

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler 67’den 70,6’ya, gelecek üç ay için 63,3’ten 64,4’e yükseldi. Son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler zayıfladı. Gösterge değer 16,4’ten 7,4’e indi.

Finans ve sigorta faaliyetleri güven endeksi, zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç 65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları sektöründe 2,5 puan arttı. Sigorta ve emeklilik fonları hariç 64-Finansal Hizmet Faaliyetleri’nde 0,8, 66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler’inde ise 7,9 puanlık düşüş oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum