Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Finansal Durumunuzu Olumlu Yönde Etkileyecek Alışkanlıklar

Finansal Durumunuzu Olumlu Yönde Etkileyecek Alışkanlıklar

Her zaman planlı davranan, yaptığı harcamaların, ödemesi gereken borçların bir bir hesabını yapan kısacası parasının değerini bilen insanlar… Evet, eminim sizin de etrafınızda bu tarz kişiler vardır. Çalışıp çabalayarak kısa süre içinde evini, arabasını alan, sizinle aynı parayı kazanmasına rağmen hiçbir zaman para sıkıntısı çekmeyen başarılı insanlar! Ve büyük ihtimalle onların sizden farklı olarak neler yaptıklarını merak ediyorsunuz. Kendinize sürekli “bu insanlar hiç mi para harcamıyor, hiç mi yiyip içmiyor, hiç mi giyinmiyor…” gibi sorular soruyorsunuz.

Aslına bakarsanız; sizin sorgulayarak belki de kıskanarak baktığınız bu insanlar; sadece paralarının değerini biliyorlar. Paranın iyi yönetilmediği takdirde dizgini bırakılan vahşi bir hayvan gibi elden kaçırılacağı gerçeğini görüyorlar. Ve emin olun ki, onlar finansal konularda başarılı olmak için sizin düşündüğünüz kadar zorluk çekmiyorlar. Hani bir kuruşun bile hesabını yapan insanların mutsuz olduğunu düşünüyorsunuz ya, hani “bir ömür para hesabı yaparak geçer mi” diyorsunuz ya, işte siz bu düşünce tarzınız yüzünden parasal konularda bir türlü başarılı olamıyorsunuz.

Oysaki paranızın ne kadar kıymetli olduğunu bir anlasanız; o meraklı gözlerle baktığınız insanların elinde sihirli bir değnek falan olmadığını da anlamış olursunuz. Sonuçta, finansal konularda başarılı olan, hiç kimseden borç istediği görülmeyen, ay sonunu rahatlıkla getiren insanların evlerinde altın yumurtlayan bir tavuk falan yok. Peki, neleri var biliyor musunuz? Onların sizden farklı olarak hayat boyu başarılı olmalarını sağlayacak günlük alışkanlıkları var. Ve size yol göstermek ümidiyle, bugün finansal durumunu bir profesyonel edasıyla kontrol altında tutan kişilerin alışkanlıklarından bahsedeceğim. Umarım, aşağıdaki maddeler şimdiye kadar neden hep para sıkıntısı çektiğinize küçük de olsa bir fikir verir.

İşte finansal durumunuzu olumlu yönde etkileyecek alışkanlıklar:

Daha Çok Yürüyün!

Daha Çok Yürüyün!Yukarıda da söylemiştim, değil mi? Parasını ustalıkla yöneten insanların sizden farklı olarak benimsediği alışkanlıklar var diye! İşte bol bol yürümek, bunlardan bir tanesi! Onlar çoğu kişinin yaptığı gibi kısacık mesafeler için arabalarının kontağını çevirmiyorlar. Yarım saatlik yürüyüş mesafesinde olan işlerine gitmek için otomobil ya da başka bir araç kullanmıyorlar. Arabalarını sadece gerekli olduğu zamanlarda çalıştırıyorlar. Hatta belki siz de bunun farkındaydınız ama görmezden geliyordunuz. Belki durumu sizden çok daha iyi olan yan komşunuzun arabasını sürekli garajda görüyordunuz. Siz arabanızla yanından geçip giderken, onun işe neden yürüyerek gittiğini merak ediyordunuz. İşte, size cevabı! Parasının değerini bilen insanlar daha çok yürüyerek hem sağlıkları, hem cepleri hem de çevre için iyi bir adım atmış oluyorlar. Anlayacağınız yürüyerek bir taşla iki de değil pek çok kuş birden vurmuş oluyorlar.

Paranızı Harcamadan Önce Düşünün!

Paranızı Harcamadan Önce Düşünün!Şimdi diyeceksiniz ki “sanki biz düşünmüyoruz!” Evet, böyle düşünmeniz gayet normal ama maddi anlamda başarısızsanız ya düşünmüyorsunuz ya da eski hatalarınızın ceremesini çekiyorsunuz. Buna ek olarak, farkında olmadan yaptığınız bir sürü gereksiz harcama olabilir. Abur cuburlar, şişelenmiş sular, incik boncuklar, ihtiyaç olmadığı halde anlık dürtülerle alınan kıyafetler, pahalı oyuncaklar, hediyeler… Daha fazlasını merak ediyorsanız, küçük görünen ama maddi anlamda başarısızlığa neden olan harcamalar başlıklı yazıyı incelemelisiniz. Sonuçta, ne kadar gerekli olursa olsun her harcamanızdan önce detaylıca düşünmeli, kendinize bazı sorular sormalısınız. Mesela; “bu ürünü ya da hizmeti almazsam ne kaybederim, daha uygun fiyatlısı var mı, gerçekten ihtiyaç duyuyor muyum…” gibi sorular sayesinde, paranızı çok daha akıllıca harcayabilirsiniz.

İçecek Olarak Suyu Tercih Edin!

İçecek Olarak Suyu Tercih Edin!Finansal konularda başarılı insanların alışkanlıklarından bir diğeri de içecek olarak suyu tercih etmeleridir. Peki, ya siz? Her fırsat bulduğunuzda kutu içeceklere mi yöneliyorsunuz? Kafelerde sadece bir şeyler içmek için maaşınızın yüzde kaçını harcıyorsunuz? Buzdolabınız bir marketin meşrubat dolabını mı andırıyor? Eğer bu dediklerimi üzerinize alındıysanız, o zaman paranızın nereye gittiğinin cevaplarından bir tanesini bulmuşsunuz demektir. Asitli içecekler, meyve suları, aromalı sodalar derken aylık içecek masrafınız ciddi rakamlara ulaşabilir. Hatta bu tarz içecekler için günde en az 3 lira harcadığınızı düşünürsek, bir yıl içinde sadece içecekler için harcadığınız paranın 1000 lira olduğunu görürüz. Yani 1000 liranızı çöpe atıyorsunuz. Atmayın! Ne sağlığınıza ne de cüzdanınıza zarar vermeyin!

Salonlarda Değil Açık Havada Spor Yapın!

Salonlarda Değil Açık Havada Spor Yapın!Bir hevesle üye olunan spor salonları size ne kadar mal oluyor? Tamam, elbette spor yapmalısınız. Ama neden daha sağlıklısı varken kendinizi kapalı alanlardaki salonlara hapsediyorsunuz? Tabii, har vurup harman savuracak kadar çok paranız varsa orasını bilemem. Ancak bu yazıyı okuduğunuza göre, hayatınızda bir takım değişiklikler yapma vaktinin geldiğini düşünüyor olmalısınız. O halde, popüler para tuzaklarından biri olan spor salonlarına gitmekten vazgeçin. Bunun yerine temiz havada, bol oksijen alarak yürüyün. İşe, okula arabayla gitmek yerine bisikletle gidin. Sahilde ya da park alanlarında koşu yapın. Fırsatını her bulduğunuzda, ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte yeşil alanlara gidin. Anlayacağınız, siz yeter ki spor yapmak isteyin.

Yaratıcılığınızı Kullanın!

Yaratıcılığınızı Kullanın!Maddi konularda başarılı olan insanların sizden farklı olarak yaptığı şeylerden bir tanesi de yaratıcılıklarını kullanmak! Onlar birazcık kafa patlatarak, sizin çuvalla para harcadığınız şeylere çok daha uygun fiyatlar ödeyerek sahip oluyorlar. Hatta belki de hiç ödemiyorlar. Mesela, ne mi? Tamam, hemen birkaç örnek vereyim.

Örneğin; eskiyen ev eşyalarını atıp yenisini almak yerine gayet modern ve şık tasarımlar yaratıyorlar. Artık giyilemez duruma gelmiş kıyafetleri kullanarak, aileleri ya da arkadaşları için manevi yönden oldukça değerli hediyeler tasarlıyorlar. Evlerindeki ıvır zıvırı kullanarak, çocuklarına oyuncak yapıyorlar. Hani siz evlilik yıldönümünüzde eşinize pahalı bir mücevher satın almak için borca giriyorsunuz ya, onlar girmiyorlar. Bunun yerine pahalı bir hediyeden çok daha değerli olan el emeği hediyeler hazırlıyorlar. Sonuçta biraz yaratıcılık biraz da sevgiyle yapılabilecek o kadar çok farklı şey var ki, önemli olan artık bunun ayrımına varmanız!

Tasarruflu Olun!

Tasarruflu Olun!Biliyorum biliyorum, zaten kıt kanaat geçiniyorsunuz. Daha nereden kısabilirsiniz? Ama işin aslı belki sizin düşündüğünüz gibi değildir. Çünkü tasarruflu olduğunu düşünen çoğu kişinin birkaç küçük şeyden kısarak çok daha büyük harcamalar yaptığını görürüz. Örnek vermek gerekirse, ucuz ama kalitesiz ürünler satın alma alışkanlığını söyleyebilirim. 10 liraya bir kazak alıp da sadece bir yıkama sonra solduğu için çöpe atmak gibi!

Ya da 100 lira yerine 50 liralık bir bot alıp da kışın ortasında tekrar bot almak zorunda kalmak! Bulaşık makinesini çalıştırmamak için 3 tane bardağa litrelerce su akıtmak! Tamirci parası vermemek için aylarca su akıtan musluklarla yaşamak! İşte bu şekilde uzayıp giden liste, çoğu kişinin tasarruf planlarını suya düşürmektedir. Ama siz artık finansal durumunuzu iyileştirmek istediğiniz için tasarruf hataları yapmayacaksınız. Hatta burada tasarruf konusunda nasıl başarılı olacağınızı gösteren birkaç yazı paylaşmak istiyorum.

1. Ev Hanımları için Basit Ama Şaşırtıcı 6 Tasarruf Taktiği
2. Para Biriktirmek için Nelerden Tasarruf Edebiliriz?
3. Elektrik Faturasından Tasarruf Etmek için 10 Kolay İpucu
4. Bebek Büyütürken Tasarruf Etmenin 3 Yolu

Evinizi Sevin!

Evinizi Sevin!Finansal konularda her zaman başarılı olan kişilerin benimsediği alışkanlıklardan bir tanesi de bu! Yani onlar adeta birer ev kuşu! Dışarıda vakit harcamak yerine evde zaman geçirmeyi tercih eden kişiler bu alışkanlıkları sayesinde gayet iyi miktarda birikim yapabiliyorlar. Sinemaya gitmek yerine evde film izlemeyi tercih eden, doğum gününü dışarıda kutlamak yerine evde kutlayan, arkadaşlarını eve davet eden ve her zaman yapılacak farklı şeyler bulan bu insanlar, kesinlikle doğru olanı yapıyorlar.

Onların ışıkları hemen her akşam açık oluyor çünkü onlar dışarı çıkmanın gereksiz yere para harcamak olduğunu biliyorlar. Sonuçta, bu devirde sokağa adım atmak bile para! Ayrıca tertemiz ve sıcacık yuvanız varken, neden dışarıda boş yere para harcayasınız ki? Şimdi hiç öyle “evde yapacak bir şey bulamıyorum” demeyin. Çünkü yapılabilecek milyon tane farklı şey var. Mesela; ailenizle ya da arkadaşlarınızla eğlenceli oyunlar oynayın. Mısır patlatın ve ayaklarınızı uzatarak film keyfi yapın. Sevdiklerinizi yemeğe davet edin, çay partileri verin, telefonları elinizden bırakın ve sadece sohbet edin. Uzun lafın kısası evinizi sevin.

Can Sıkıntınızı Gidermek için Para Harcamayın!

Can Sıkıntınızı Gidermek için Para Harcamayın!Çoğu insanın düştüğü hatalardan bir tanesi de bu! Can sıkıntısından kurtulmak için para harcamak! Finansal konularda başarılı olanlar ise tahmin ettiğiniz gibi bu hataya düşmüyor. Çünkü olan mutlu olmak için para harcamak gerekmediğini anlamışlar. Siz de bütçenizi kalkındırmak istiyorsanız bu kötü alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmelisiniz. Moraliniz bozuk diye alışveriş merkezlerine, tatlıcılara, güzellik salonlarına ya da daha kötüsü alkollü mekanlara gitmemelisiniz. Eğer bu şekilde yapmaya devam ederseniz, can sıkıntınızsan belki kısa bir süreliğine kurtulur ama uzun vadede çok daha fazla sıkıntıya girmiş olursunuz.

Finansal Durumunuzu Organize Edin!

Finansal Durumunuzu Organize Edin!Para konusunda hiçbir zaman büyük sıkıntılar çekmeyen, yani ayağını yorganına göre uzatan kişilerin alışkanlıkları arasında bu da var. Onlar parasal durumlarını nasıl organize edeceklerini çoktan anlamış ve kendilerine belli başlı kurallar koymuşlar. Muhtemelen sizin yaptığınız gibi “varsa yerim, yoksa yemem” demek yerine her zaman planlı bir şekilde hareket etmek gerektiğinin farkındalar. Ama istediğiniz takdirde siz de onlar kadar başarılı olabilirsiniz. Bütçe planınızı doğru bir şekilde yaparak ve her zaman bilinçli davranarak siz de yarınlarınıza daha umutlu gözlerle bakabilirsiniz.

Parasal Durumunuzu Organize Etmek için 6 Kolay Adım Neymiş Öğrenmek İstiyorsanız Tıklayın!

Borçlarınızı Azaltmak için Uğraşın!

Borçlarınızı Azaltmak için Uğraşın!Parasının değerini bilen insanların göze çarpan alışkanlıklarından bir tanesi de borçlara karşı olan bakış açılarıdır. Onlar hiçbir zaman ödeyemeyecekleri borçlar altına girmezler. Aynı şekilde başkalarına borç verirken de defalarca düşünürler. Çünkü bu zamanda alacaklı olmanın da verecekli olmanın da ne kadar zor olduğunu bilirler. Var olan borçlarını azaltmanın yollarına bakarlar. Bazılarının yaptığı gibi “borç yiğidin kamçısıdır” sözüyle kendilerini avutmazlar. Kısacası borca girmekten çekinirler.

Peki, ya siz? Sizin borca karşı yaklaşımın nasıl? Yoksa “bu zamanda herkesi borcu var” diye düşünüp borçlu olmaktan bir türlü kurtulamıyor musunuz? Eğer cevabınız evetse; o zaman uzun bir süre borca girmeyip, olabilecek en kısa zamanda borçlarınızdan kurtulmaya odaklanın. Bunun için ya kazancınızı arttırma yollarına bakın ya da daha giderlerinizi kısmaya çalışın. Sonuçta borç batağından kurulamadığınız sürece finansal durumunuzu düzeltmeniz pek mümkün değildir.

SONUÇ:

Parasal konularda her zaman başarılı olan insanların sizden farklı olarak benimsedikleri alışkanlıkları böylece öğrenmiş olduk. Şayet siz de finansal durumunuzu iyileştirmek istiyorsanız, bundan sonraki adımlarınızı yukarıdaki önerilere dikkat ederek atmalısınız. Nihai olarak, şunu söyleyebilirim. Bütçenizi kontrol altında tutmak hiç de öyle göründüğü kadar zor değil. Paranızın değerini bilmek için bir ekonomi uzmanı olmanıza falan da gerek yok. Gerekli olan şeyler yalnızca kararlılık, düşünerek hareket etme ve kısa değil uzun süreli mutluluklara odaklanma!Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum