Yatırım yapmaya başla!

Finansal Durumunuzu Geliştirmenize Yardımcı Olacak 5 Nokta

Finansal Durumunuzu Geliştirmenize Yardımcı Olacak 5 Nokta

Mali geleceğimizi güvence altına alabilmek için parasal durumumuzu iyileştirmek isteriz. Özellikle bir aile kurduğumuzda, çocukların okul masrafları arttığında, emekliliğiniz yaklaştığında bu durumu daha fazla hisseder ve önemsersiniz. Erken yaşta finansal durumunuz için bir girişimde bulunursanız, yaşınız ilerlediğinde daha iyi bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Bazılarımız ne yaparsak yapalım, ne kadar kazanırsak kazanalım, finansal durumumuzda bir ilerlemeye kaydedemeyiz. Çünkü atladığımız bir veya birkaç nokta vardır. Bu noktaları keşfedemezsek, finansal durumumuzda değişiklik ve gelişme meydana gelmeyecektir. Harcamalarımızı kontrol altına alarak yapacağımız iyi bir bütçeleme ise güzel bir başlangıç olacaktır.

Finansal durumumuzu geliştirmek için çıktığımız yolda, dikkatimizden kaçan ve olmazsa olmaz diyeceğimiz 5 noktadan bahsetmek istiyorum sizlere. Belki bu şekilde iyi bir ilerleme kaydedebilir ve geleceğinize güvenle bakabilirsiniz. İşte finansal durumunuzu geliştirmenize yardımcı olacak noktalar:

1 Borç Oranı

Borç OranıEğer mali geleceğinizi düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken ilk noktalardan birisi borç oranınızdır. Ne kadar nereye borcunuzun olduğunu bilmelisiniz. Bir ev veya araba borcunuz olabilir. Gelecek planlarınızı kurarken bu borçları da hesaba katmayı ihmal etmeyin. Borçlarınızı yok sayarsanız, hesabınızı hiçbir zaman tutturamazsınız. Borçları gözünüzde büyütür ve planlarınızı başlatmak için borçların bitmesini beklerseniz, en büyük hatalardan birisini yaparsınız. “Borçlarım var, azaldığı zaman biriktirmeye başlayacağım” tarzı söylemler, birikim hayatına başlamamak için söylenen bahanelerdir.

Borçlarınızdan bir an önce kurtulmanın yollarını aramalısınız ve bunu yaparken mutlaka finansal planınızı başlatmalısınız. Planlarınızı ertelemeden, gelir ve gider hesabını yaparak finansal durumunuzu bir an önce geliştirmek için girişimlerde bulunmalısınız.

2 Yatırım Seviyesi

Yatırım SeviyesiGelecek planlarından bahsediliyorsanız, yatırım yapmaktan da bahsedilmelidir. Çünkü gelecek için attığınız her adım bir yatırımdır. Bu nedenle bu adımları doğru ve yerinde atmalısınız. Birikimleriniz durduğu yerde pek değer kazanmayacaktır. Zaten geleceğe yatırım yapmak için birikim sahibisiniz. Birikimlerinizi özellikle finans piyasalarında yatırımlarla değerlendirerek daha parlak bir geleceğe sahip olabilirsiniz. Paranıza para katmak için en etkili fikir, yatırım yapmaktır. Yatırım miktarınız arttıkça finansal durumunuzun daha da geliştiğini göreceksiniz.

Günümüz finans piyasaları internet üzerinden yapılan işlemleri ile yatırımcıların işini oldukça kolaylaştırdı. İnternetten 5/24 yatırım yapabileceğiniz forex piyasasında, ücretsiz eğitim ve deneme hesaplarından faydalanarak kısa sürede profesyonel yatırımcılar gibi işlem yapabilirsiniz. Birikimlerinizi kolayca ve güvenilir bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Kuyumculara ve döviz bürolarına benzer işlemleri internet üzerinden yaparak çok daha yüksek kar elde etmeniz de mümkündür.

3 Kredi Notu

Kredi NotuKredi notunuz, gelecek planlarınızda önünüzde bir engel yaratabilir. Kredi notunuzu yüksek tutmanız, size birçok açıdan avantaj sağlayacaktır. İleride bir ev almak veya iş kurmak için kredi ihtiyacınız olduğunda, düşük olan kredi notu size büyük bir engel olacaktır. Gelecek planlarınızı yaparken kredi notunuzdan bihaber olmanız, ileride pek iyi olmayan sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle kredi notunuzu bilmeniz de fayda vardır. Kendinize finansal plan oluştururken, kredi notunuzu da hesabınıza katmanız gerekiyor.

Var olan borçlarınızı düzenli bir şekilde ödüyorsanız, bir banka tarafından takibe düşmemişseniz, kredi kartı kullanımında herhangi bir yanlışlık yapmamışsanız, kredi notunuz olumsuz etkilenmemiştir. Ama kredi kartı ödemelerinde yaşadığınız sıkıntı kredi notunuzu aşağı çekecektir. Bu konuda bozunuza sadık olmalı ve altından kalkabileceğiniz borçların altına girerek düzenli bir ödeme planına sahip olmalısınız. Kredi notunuzu yükseltmek için bankalar ile olan ilişkinize özen göstermelisiniz. Kredi kartı kullanımında yapılan hatalar için tıklayın.

4 Birikim Miktarı

Birikim MiktarıPara birikmenin çok önemli olduğuna hemen her yazımda değiniyorum. Özellikle geleceğinizi planlarken bir miktar birikmiş paranızın olması, en büyük destekçiniz olacaktır. Örneğin emekliliğiniz yaklaşırken ne kadar çok birikiminiz varsa, hayallerinize o kadar yakınsınız demektir. Aynı zamanda insanoğlunun başına her an bir şey gelebilir ve birikmiş paranız sayesinde minimum maddi zararla üstesinden gelebilirsiniz. Birikim miktarınızın fazla olması finansal durumunuzu üst seviyelere taşımak için son derece önemlidir.

Birikimsiz gelecek planı kurmak oldukça zordur. Geleceğe yönelik atacağınız adımlarda önünüzü görebilmek için birikimler en yakın arkadaşınız olacaktır. Size her daim yol gösterecek ve daha güçlü bir gelecek için sizi destekleyecektir. Gelecek finansal durumunuz için yatırım yapmanız ve sizi birkaç güçlü adım öteye taşıması için birikimlerinizi arttırmanız gerekiyor. Eğer para biriktirme konusunda sorunlar yaşıyorsanız, size yardımcı olacak birkaç yazı paylaşmak istiyorum:

5 Harcama Oranı

Harcama OranıHarcamalarınız yani giderleriniz ne kadar biliyor musunuz? Peki, giderlerinizin ne kadarı gerekli, ne kadarı gereksiz? İhtiyaç ve istek ayrımını yapabiliyor musunuz?

Tüm bu soruların cevabını bildiğiniz zaman muhtemelen vicdan azabı çekersiniz. Gelirinizin düşük olduğundan şikayet ederken, giderlerinizin çok olmasından da rahatsızlık duymalısınız. Giderlerinizi minimum seviyeye taşımalı ve mümkün olduğu kadar ihtiyaçlarınız için harcama yapmalısınız. Herhangi bir alışverişe çıkarken veya bir alışveriş merkezinde gezerken, isteklerinize dur diyebilmeniz gerekiyor. Mağaza vitrininde çok beğendiğiniz ürünlere, ihtiyacınız olmadığını ve almamanız gerektiğini bilerek bakmalısınız. Harcamalarınızı sınırlandırmalı ve minimum seviyede tutmak için alışveriş tutkunuzdan kurtulmanız gerekiyor.

* Sonuç

Küçük ama etkili ayrıntılar olan bu noktalara, gelecek finansal durumunuzu planlarken dikkat etmelisiniz. Aslında bu noktaların hemen hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu bilmeli ve buna göre bir kişisel finans planı yapmalısınız. Gözden kaçıracağınız bir nokta, tüm planınızı etkileyebilir ve gelecek için atacağınız adımlarda büyük bir engel olarak karşınıza çıkabilir. Finansal okuryazarlığınızı geliştirin ve geleceğinize daha güçlü bir finansal durum ile adım atın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum