Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finans Yöneticileri Yüksek Volatilite Nedeniyle Bitcoin Tutmak İstemiyor

Garner Finance tarafından bir araştırma, finansal şirket yöneticilerinin BTC tutmak istemediğini ortaya koydu.
Finans Yöneticileri Yüksek Volatilite Nedeniyle Bitcoin Tutmak İstemiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar geleneksel piyasalardan farklı olarak çok daha hızlı bir şekilde değer kazanabiliyor ya da kaybedebiliyor. Bu durum pek çok kişi için cazip bir yatırım aracı olarak görünüyor. Ancak artan risk ile beraber bazı yatırımcılar bu piyasaya girme konusunda kuşkulu davranıyor ya da kripto paralarını uzun süre tutmuyor.

Gartner Finance tarafından yapılan yeni bir finans yöneticileri anketi, çoğunluğun bitcoin’i kurumsal bir varlık olarak tutmayı planlamadığını gösteriyor. Yapılan ankette 77 finans liderinin çoğu, Bitcoin’in oynaklığını sebep olarak gösteriyor ve kripto varlıkların kendilerine has özelliklerini sebep gösterdi.

Kripto Paralar Bazı Kesimlerde Endişe Yaratıyor

Kripto Paralar Bazı Kesimlerde Endişe Yaratıyor

Anket sonuçları son dönemde borsada işlem gören daha birçok şirketin Telsa, Microstrategy ve Square Inc.’in izinden gideceği yönündeki artan duyarlılıkla çelişiyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz hafta Tesla, 1.5 milyar dolar BTC alımı gerçekleştirmiş ve kripto para biriminin yukları yönde hareket etmesinde önemli pay sahibi olmuştu.

Gartner Finance araştırma şefi Alexander Bant katılımcıların yüzde 84’ünün Bbitcoin’in oynaklığının finansal bir risk oluşturduğuna inandığını söyledi. Yöneticiler, kripto para biriminin oynaklığına ek olarak, çeşitli sebeplerin endişe yarattığını vurguluyor.

Katılımcılara Göre Kripto Paralar Riskli Yatırım

Katılımcılara Göre Kripto Paralar Riskli Yatırım

Katılımcıların yüzde 39’u kripto varlıklarını tutmamayı riskten kaçınmak olarak değerlendiriyor. Yüzde 38 ise kripto varlığının kabul edilen bir ödeme veya takas şekli olarak benimsenmesinin yavaş ilerlediğini belirtiyor. belirtiyor. Düzenleyici kurumlardan kaynaklı endişe sahibi olanların oranı ise yüzde 32 olarak açıklandı.

Diğer yandan kripto para birimlerini yönetme konusundaki uzmanlaşma yetersizliği ve çeşitli nedenler bu piyasaya dair endişelerin artmasına neden oluyor. Ankete katılanların yüzde 71’i, bilmek istedikleri en önemli şeylerden birinin, başkalarının Bitcoin ile ne yaptıkları olduğunu söyledi.

Yüzde 68’i ise düzenleyicilerden Bitcoin hakkında daha fazla şey duymak ve onu tutmanın getirdiği riskleri daha iyi anlamak istiyor. Katılımcıların yüzde 5’i 2021’de Bitcoin tutmaya başlayacaklarını, yüzde 1’i 2022-2023’te bir noktada bitcoin tutacaklarını söyledi. Yöneticilerin yüzde 9’u ise 2024 ve daha sonraki yıllarda BTC tutmaya başlayacaklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%