Yatırım yapmaya başla!

Finans Yöneticileri Anketi: Anlaşmasız Brexit, İngiltere için En Muhtemel Sonuç

Finans yöneticileri anketinin sonuçlarına göre; anlaşmasız Brexit şimdi İngiltere için en muhtemel sonuç olarak görülüyor.
Finans Yöneticileri Anketi: Anlaşmasız Brexit, İngiltere için En Muhtemel Sonuç

İngiltere ve Kuzey İrlanda, 31 Ekim’de devletlerarası ticaret bloğunu terk etmeye karar verdi. İngiltere’nin AB üyeleriyle gelecekteki ticareti nasıl sürdürebileceğini çözmek için önceki uzatmalar yapıldıktan sonra İngiltere’nin ayrılması için üçüncü kere bir tarih verildi.

CNX’in baş finans yetkileri anketine göre; Brexit’in en olası sonucu, Birleşik Krallık’ın gelecekteki ilişkilerinde bir anlaşma yapmadan haftalar için Avrupa Birliği’nden ayrılması.

Anlaşmasız Ayrılık BekleniyorAnlaşmasız ayrılık korkusu, AB ile müzakereleri azaltırken, ani bir çıkış için planlamayı hızlandırdığı bildirilen yeni bir İngiltere hükümeti tarafından da yeniden alevlendi.

Küresel CFO Konseyi’nin üç ayda bir yapılan ve Cuma günü yayımlanan ankete göre; baş mali görevlilerin yüzde 43,5’i artık en olası senaryo olarak anlaşmasız ayrılığı görüyorlar. Nereydeyse üçte biri (%32,3) bir son tarih uzatması öngörürken, yüzde 8,1’i Ekim ayının sonuna kadar bir anlaşmaya varılacağını düşünüyor. Yüzde 3,2’si ise ikinci bir referandum öngörürken, geri kalan kısım (%12,9) ne olacağından emin değil.

Anlaşma görüşünün güçlendirilmesi, ikinci çeyrek anketinden keskin bir yükselişe işaret etmekte olup, katılımcıların neredeyse hiçbiri daha fazla uzatma olacağına dair bir fikir vermeyeceğini öngörmektedir.

EMEA bölgesindeki katılımcıların yüzde 52,6’sı, APAC (Asya-Pasifik) katılımcılarının ise yüzde 50’si bir anlaşmasız olmayacağını tahmin ediyor.

APAC Yüzde 50'si Anlaşmasız Brexit BekliyorAmerikan CFO’ları ise müzakerelerin uzatılmasını öngörmeye devam eden ve Ekim sonunda hiçbir anlaşma yapılmaması ihtimalini yüzde 30 olarak tahmin ederek çoğunluktan ayrılıyor.

Küresel CFO Konseyi, dünyadaki en büyük kamu ve özel şirketlerden bazılarını temsil ediyor ve toplu olarak piyasa değerinde yaklaşık 5 trilyon doları yönetiyorlar. Sorulan diğer sorulara da yanıt verenlerin çoğunluğu, ABD Federal Rezervinin 2019 boyunca faiz oranlarını iki katına çıkaracağını tahmin etti.

Önceki iki çeyrekte neredeyse tüm CFO’ların test ettiği herhangi bir indirim bulunmuyordu. Hisse senetleri söz konusu olduğunda neredeyse yüzde 50’si, Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın ilk sırayı 23 bin puanın altına düşmesini bekliyor. Yüzde 20’si ise 28 bin puanın üstünü görmesini bekliyor. Kalan kısım ise emin olmadığını belirtiyor.

Konseyin küresel ekonomik görünümü iyi dengelenmiş durumda ve 11 ülke ile bölgede sadece düşüş olarak görülüyor. Diğer tüm bölgelerin kararlı olduklarını belirtiyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum