Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finans Dışı Firmaların Net Döviz Açığı 7,2 Milyar Dolar Azaldı

Merkez Bankası, finans dışı firma net döviz pozisyonunun Temmuz’da 90 milyar dolar üzerinde açık verdiğini açıkladı.
Finans Dışı Firmaların Net Döviz Açığı 7,2 Milyar Dolar Azaldı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri raporunu yayımladı. Buna göre Temmuz’da varlıklar, önceki aya kıyasla 5 milyar 197 milyon dolar artarken, yükümlülükler 2 milyar 12 milyon dolar azaldı.

Net döviz pozisyonu açığı ise 91 milyar 272 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Haziran 2022 dönemine göre 7 milyar 209 milyon dolarlık azalma oldu.

Varlık dağılımı incelendiğinde; aylık bazda yurt içi bankalardaki mevduat, ihracat alacakları ve yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları sırasıyla 4 milyar 491 milyon dolar, 320 milyon dolar ve 389 milyon dolar artış kaydetti.

Sonuç olarak varlıklar 5 milyar 197 milyon dolar arttı.
Finans Dışı Firmaların Net Döviz Açığı
KAYNAK: TCMB

Yükümlülük dağılımına bakıldığında bir önceki aya göre yurt içinden sağlanan nakdi krediler 3 milyar 816 milyon dolar azalırken, yurt dışından sağlanan nakdi krediler ve ithalat borçlarının sırasıyla 1 milyar 530 milyon dolar ve 274 milyon dolar arttığı görüldü.

Bunlara bağlı olarak yükümlülüklerde 2 milyar 12 milyon ABD dolarlık gerileme oldu.

GCM Yatırım Banner

Yükümlülüklerin vade yapısına bakıldığında; Temmuz’da yurt içinden sağlanan kısa vadeli krediler Haziran’a kıyasla 927 milyon dolar azaldı. Uzun vadeli kredilerde ise 2 milyar 889 milyon dolar ile daha sert azalma kaydedildi.

Yurt dışından sağlanan kredilerde ise kısa vadeli olanlar 453 milyon dolar azalırken, uzun vadeli krediler 2 milyar 256 milyon dolar arttı. Temmuz 2022 döneminde kısa vadeli varlıklar 152 milyar 58 milyon dolarken kısa vadeli yükümlülükler 83 milyar 467 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kısa vadeli net döviz pozisyonu fazlası 68 milyar 592 milyon dolar oldu. Önceki aya göre artış 6 milyar doların üzerine çıktı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı yüzde 32 olarak belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.