Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Verilerine Göre Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Net Döviz Açığı 215.9 Milyar Dolar

Finans dışı firmaların net döviz pozisyon açığı, Haziran ayı itibarıyla 215 milyar 904 milyon dolar oldu. TCMB tarafından açıklanan rakamlar şöyle...
TCMB Verilerine Göre Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Net Döviz Açığı 215.9 Milyar Dolar
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2018 dönemine dair finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülüklerini açıkladı. Buna göre finans dışı firmaların net döviz açığı Haziran ayında, bir önceki aya kıyasla 1 milyar 261 milyon dolar azalarak 215 milyar 904 milyon dolar seviyesine geriledi.

Finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları Mayıs ayında 4 milyar 59 milyon dolar oldu.

Söz konusu dönemde döviz yükümlülükleri ise 5 milyar 320 milyon dolar gerileme kaydetti. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada; Haziran ayında Mayıs’a göre ihracat alacaklarının 281 milyon dolar, yurt içi bankalardaki mevduatların 4 milyar milyon dolar azaldığı, yurt dışına doğrudan sermaye yatırımlarının ise 234 milyon dolar arttığı bildirildi.

Yurt içinden sağlanan nakdi kredilerde söz konusu dönemde, bir önceki aya göre 4 milyar 457 milyon dolar azalma oldu.

Yükümlülük dağılımına bakıldığında ithalat borçlarının 976 milyon dolar azaldığı, yurt dışından sağlanan nakdi kredilerin ise 113 milyon dolar artış gösterdiği bildirildi. Vade yapısına göre; yurt içinden sağlanan kısa vadeli krediler, Haziran ayında 416 milyon dolar, uzun vadeli olanlar 4 milyar 41 milyon dolar gerileme kaydetti. Yurt dışından sağlanan kredilerde kısa vadelilerde 1 milyar 46 milyon dolar gerileme, uzun vadelilerde 183 milyon dolar yükseliş görüldü.

Söz konusu dönemde kısa vadeli varlıklarda 92 milyar 554 milyon dolar olarak açıklandı.

Kısa vadeli yükümlülükler 88 milyar 449 milyon dolar olurken, kısa vadeli net döviz pozisyon fazlası 4 milyar 105 milyon dolar ile bir önceki aya kıyasla 2 milyar 831 milyon dolar gerileme kaydetti. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içerisindeki payı ise %27 oldu.

Bu arada TCMB’nin 300 milyon dolarlık TL uzlaşmalı 1 ay vadeli döviz satım ihalesine 131 milyon dolar teklif geldi. İhalede gerçekleşen tutar 131 milyon dolar olurken, teklif edilen ortalama fiyat 6,70072 olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar