Yatırım yapmaya başla!

Financial Times: Yatırımcıların Türkiye İştahı Azalıyor!

Financial Times yayınladığı iki ayrı haberde Erdoğan'ın Londra ziyaretinin detaylarını paylaştı ve yatırımcıların Türkiye'ye olan güveninin gittikçe azaldığını bildirdi.
Financial Times: Yatırımcıların Türkiye İştahı Azalıyor!

İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra gezisinden sonra yaptığı haberde Türkiye hakkında değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan’ın finans çevreleriyle yaptığı görüşmelerin ayrıntılarına değinilen haberde; “Yatırımcılar Türkiye iştahlarını kaybetmeye başlıyor” ifadesine yer verildi.

Yatırımcıların paralarını Türk lirasına, hisse senetlerine veya kamu tahvillerine yatırmak için bir neden aradığı belirtildi.

Erdoğan’ın bankaların ve yatırım fonlarının üst düzey temsilcileri ile yediği yemekte, ülkesine yatırım için güven vermesinin beklendiği fakat insanların TL varlıklarına paralarını yatırmak için herhangi bir neden kalıp kalmadığını merak ederek toplantıdan ayrıldıkları bildirildi. Erdoğan’ın gelecek ay yeniden seçilmeyi umduğu, faiz artırımına kararlılıkla karşı olduğu ve para politikasını daha sıkı kontrol etme niyetinde olduğu belirtildi.

Yatırımcıların aylardır Cumhurbaşkanı Erdoğan’a imkan tanıdığı ve TCMB’nin doğru şeyi yapacağını bekledikleri söylendi.

Türkiye’nin güçlü bankacılık sistemi ve mali disiplini sayesinde cari açık ve yüksek enflasyon gibi sorunların üstesinden geleceğinin düşünüldüğü, Cumhurbaşkanının faiz artırımına karşı olmasına rağmen Merkez Bankası’nın doğru şeyi yapacağının beklendiği dile getirildi. Bunun yanında Erdoğan’ın toplantıya katılanlardan, düşük faiz oranlarının düşük enflasyon getirdiğini öğrenmeleri istendiği bildirildi.

Fidelity International Portföy Yöneticisi Paul Greer, Türkiye’nin zayıflıklarının olduğu böylesi bir dönemde Erdoğan’ın ateşe benzin döktüğünü söyledi.

Toplantıya katılan gazetecilerden birinin Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Artık umut yok. Artık kimseyi dinlemiyor gibi görünüyor” ifadesini kullandığı öğrenildi. Dün de analistlerin TL üzerindeki düşüncelerini yayınladıkları notta görüşler ortak paydada birleşiyor. Erdoğan’ın faiz artırımına karşı çıkması, ancak kurdaki ateşi söndürmek için bir adım atmaması Türk lirasında sert kayıpların yaşanmasına sebep oldu. Dün hem dolar ve Euro tarihi zirveleri yenilerken, sterlin de 6 lira ile rekor kırmıştı.

24 Haziran seçimlerinden sonra yeniden Cumhurbaşkanı seçilirse para politikasında daha sıkı bir kontrolü olacağı sözlerinin TL’yi vurduğu düşünülüyor.

Türkiye’nin büyük cari açığı, yüksek döviz borcu, ithal petrole bağımlılığı gibi konularda savunmasız bir konumda olduğunu söyleyen Financial Times, yatırımcıların kaygılarının arttığını yazdı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de dün yayınladığı notta Türk bankacılık sistemi üzerinde olumsuz değerlendirmelerde bulunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum